Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'na yanıt

Ankara'da Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun Bylock ile ilgili iddialarına ilişkin soruya, "Kendisinden beklenen bu iddiaların belgelerini bize vermesidir. Versin de bizde gereğini yapalım. Eğer böyle bir şey biliyor ve bizi bilgilendirmiyorsa gereğini yapmıyor demektir" dedi.

Giriş Tarihi: 28.10.2016 14:23
Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'na yanıt

Gazetecilerin, Protokolde garnizon komutanlarına ilişkin düzenlemeye ilişkin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım, "Jandarma, İçişleri Bakanlığına bağlandıktan sonra illerde protokolde dolayısıyla değişiklik meydana geldi. O değişiklik doğrultusunda uygulamaya bir açıklık getirildi. Şöyle olacak; sadece jandarmanın yani alay komutanlıklarının bulunduğu illerde, çelenk koyma işi illerde valiler, belediye başkanı ve ilçelerde de kaymakam, belediye başkanı şeklinde olacak. Jandarma İçişlerine bağlandığında için Vali ya da Kaymakamın koyduğu çelenk onun yerine geçecek. Yani en büyük Mülki idare amiri çelenk koyacak. Silahlı Kuvvetler de kendi adına çelenk koyabilecek" dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN BYLOCK İDDİALARI

(Kılıçdaroğlu'nın "Bylock listesi savcılıklara temizlenerek gidiyor. Ak Parti Bylock'çuları temizlemek için erken seçime gidecek" iddiası)Kendisinden beklenen bu iddiaların belgelerini bize vermesidir. Versin de bizde gereğini yapalım. Eğer böyle bir şey biliyor ve bizi bilgilendirmiyorsa gereğini yapmıyor demektir. Bu konularda kendisiyle zaman zaman görüşüyoruz. Bazı tespitleri oluyor. Bunları değerlendiriyoruz. Bu konuda da böyle yapabiliriz.

KILIÇDAROĞLU'NUN ERKEN SEÇİM İDDİALARI

Ne için erken seçim? Yani, FETÖ'cüleri temizlemek için erken seçim, bu akla ziyan bir iştir. Suçluları temizlemek için erken seçim mi yapılır? Onları tutup adalete teslim etmektir doğru olan. Seçim oyuncak değil ki. Bir seçim demek, bir yılın kaybı demektir. Zırt, pırt seçim, milletin işi gücü yok da bizle mi uğraşacak.

RAKKA MESELESİ BİZİM MESELEMİZ DEĞİL

Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka operasyonunda DEAŞ'a karşı sizinle birlikte olabiliriz ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD, YPG gibi unsurlar, eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz. Rakka meselesi bizim meselemiz değil. ABD ve koalisyon güçleri Türkiye dahil DEAŞ ile mücadele söz konusu. ABD DEAŞ ile mücadelede Münbiç'ten sonra Rakka'yı müdahale noktası olarak görüyor. Bizimle de bu konuyu görüşüyor. Bizim tavrımız net! Mücadele edebiliriz ancak PYD ve YPG gibi unsurlar bu operasyon içinde olursa biz yokuz. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne mücadele hukuk devletine yakışmaz. Heleki Türkiye bu örgütlerle asla ve asla birarada olamaz. O bölgede Kürt unsurlar Arap unsurlar var. Bu operasyon onlarla da yapılabilir.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu'na yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz