Dünya devleri: “Erdoğan’ın iradesine hayran kaldık”

Yıldırım ile bir araya gelen 20 dev firmanın yöneticileri, FETÖ’nün darbe girişimini kınadı. Erdoğan’ın güçlü iradesine hayran kalındığı mesajı verildi

Giriş Tarihi: 1.11.2016 09:09 Güncelleme Tarihi: 1.11.2016 10:30
Dünya devleri: “Erdoğan’ın iradesine hayran kaldık”

Binali Yıldırım ile bir araya gelen dünya devleri Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini kınayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği güçlü iradeye hayran kaldıklarını, takdir ettiklerini söyledi. Toplam 660 milyar dolarlık büyüklükteki firmaların 20 yöneticisi darbe girişiminin 'yi güçlendirdiğini belirterek, Türkiye'nin yatırım için inanılmaz büyük potansiyele sahip olduğu mesajını verdi. Türkiye'nin konumu nedeniyle dünyada özellikle teknoloji alanında hızla büyüyecek bir pazar olduğunu vurgulayan devler, reformların devam etmesini istedi.

"GÜVEN TAM, YATIRIMA DEVAM"
Başbakan Yıldırım'la İstanbul'da buluşan otomotiv, finans, petrol, teknoloji devleri "Türkiye'ye güveniyoruz, yatırımlar sürecek" mesajı verdi. Masada, Renault Başkan Yardımcısı Denis Le Vot, Burgan Bank CEO'su Eduardo Eguren, BP CEO'su Tufan Erginbilgiç, Bank of Chine Kıdemli Başkan Yardımcısı Qiang Liu, Bombardier Başkanı Laurent Troger, Katar First Bank CEO'su Ziad Khalil Makkawi'nin de aralarında bulunduğu dev firmaların 20 yöneticisi yer aldı. Görüşmeye, 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye ekonomisine duyulan güven damgasını vurdu. Toplantıda, tek tek söz alan CEO'lar darbe girişimi sonrası yaratılmak istenen algı ile mevcut ekonomik görünümün farkına dikkat çekti. Dünya devleri 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye'nin başarılı bir sınav verdiğine dikkat çekerek, "Ortaya koyulan algı çöktü. Türkiye demokrasi konusunda önemli bir sınav verdi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın o gece ortaya koyduğu tutumu takdirle izledik" diye konuştular.

HÜKÜMETTEN TEŞVİK
Türkiye'deki büyümenin kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan dünya devleri, reform paketinin uluslararası yatırımcıları da içerek şekilde güncellenmesini, yüksek teknolojili yatırımlara pozitif ayrımcılık yapan bir vergi reformu istedi. Hükümet de, yatırım teşvik mekanizmalarını gözden geçirme, küresel ekonomiye entegrasyonu güçlendirme, ticari uyuşmazlıkların hızla çözümü sözü verdi.

DÜNYAYA ANLATMAYI SÜRDÜRECEĞİZ
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, firmaların toplam büyüklüğünün 660 milyar dolar düzeyinde olduğunu anımsatarak, Başbakan Yıldırım'ın her bir yöneticiyi teker teker dinlediğini söyledi. Elvan, "Hemen her birinin ortak kanaati şöyle: 'Türkiye inanılmaz büyük bir potansiyele sahip.' Onlar yatırım ortamının iyileştirmesine yönelik taleplerini dile getirdi. Onu da süratle yapacağız" dedi. Şirket yöneticilerinin FETÖ'nün darbe girişimine yönelik tepkilerini de aktaran Elvan, "Darbe girişimini kınadılar. Türk milleti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gösterdiği güçlü iradeyi takdir ettiler. Gittiğimiz ülkelerde darbe girişimini anlatmayı sürdüreceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya devleri: “Erdoğan’ın iradesine hayran kaldık”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz