Terör Örgütü DEAŞ’tan pelüş tuzağı

Musul’u kurtarma operasyonları kapsamında Irak ordusu dün kent merkezine doğudan 1 kilometre mesafeye kadar yaklaşırken, terör örgütü DEAŞ’ın oyuncaklara bombalar yerleştirdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 2.11.2016 10:16 Güncelleme Tarihi: 2.11.2016 10:53
Terör Örgütü DEAŞ’tan pelüş tuzağı
Sivillere yönelik terör eylemleri ve insanlık dışı infazlarıyla dünyanın nefretini çeken DEAŞ'ın son olarak oyuncaklara bomba yerleştirdiği öne sürüldü. Peşmerge kuvvetlerinin bomba imha eğitmenlerinden Albay Nevzad Kamil Hassan, İngiliz basınına verdiği demeçte "Niçin pelüş ayılara ya da oyuncaklara bomba koyuyorlar? Çünkü bir askerin ona dokunmayacağını ancak çocukların oyuncağı alacağını biliyorlar" ifadelerini kullandı. El yapımı bomba imha eğitimi veren Hassan, sadece kendi yönettiği birliğin son iki yılda 50 tondan fazla patlayıcıyı ele geçirdiğini söyledi. Hassan, Musul operasyonu çerçevesinde de bomba imha çalışmalarının süreceğini kaydetti.

SİVİLLER KAÇIYOR
Öte yandan 17 Ekim'de başlayan Musul'u DEAŞ'ın elinden kurtarma harekatında Irak ordusu birlikleri şehrin doğu girişine 1 kilometre mesafedeki Kokceli Mahallesi'ndeki ilerleyişini sürdürdü. Irak devlet televizyonuna konuşan General Talib el Kenani ise, ordu kuvvetlerinin Musul'a girdiğini duyurarak "Gerçek kurtarma operasyonu şimdi başlıyor" dedi. Birliklerin Jüdeydat el Müfti bölgesine girdiği kaydedildi. Orduyla DEAŞ'lı teröristler arasındaki çatışmanın ortasında kalan sivillerin bölgeden kaçmaya başladığı öğrenilirken Iraklı yetkililer "Kokceli'de kontrol büyük oranda sağlandı" açıklamasında bulundu. Güvenlik güçleri ve terör örgütü mensupları arasında çıkan yoğun çatışmaların bazı bölgelerde yer yer devam ettiğini belirten Tümgeneral Ahmed Azizi, "Bölgede çıkan çatışmalarda şu ana kadar 34 militan öldürüldü. Hayatını kaybedenlerin çoğu keskin nişancıydı" dedi. Irak ordusunun, operasyonun başından beri güneydoğu, doğu ve kuzeydoğu bölgesinde 81 köyü, peşmergenin ise 28 köyü DEAŞ'tan temizlediği açıklandı.

ORDU, MUSUL TELEVİZYONUNU ALDI
Irak'ın ikinci büyük kenti DEAş'tan kurtarma oerasyonları kapsamında, Irak ordusu dün önemli bir ilerleme kaydetti. Musul'un doğusundaki devlet televizyonu binasının terör örgütü DEAŞ'tan temizlendiği duyuruldu. Böylece 16 gündür devan eden Musul operasyonunda, Irak ordusuna bağlı özel kuvvetlerin ilk kez kent merkezindeki önemli bir binayı ele geçirdiği belirtildi.

40 ASKERİ ÖLDÜRÜP DİCLE'YE ATILAR
Musul operasyonu sürerken tarafları uluslararası hukuka uymaya çağıran Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, DEAŞ'ın daha önceden esir aldığı 40 kadar eski Irak ordusu mensubunu öldürdüğünü, cesetlerini de Dicle nehrine attığını söyledi. Bu askerlerin daha önceden, Musul'u çevresindeki El Şura bölgesinden kaçırIldığı öğrenildi.

25 BİN SİVİLİ CANLI KALKAN YAPACAKLARDI
Koalisyon uçakları, Irak ordusu ve Peşmerge kuvvetlerinin bombardımanlarını yavaşlatmak için DEAŞ terör örgütünün "25 bin sivili" canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı öğrenildi. Militanların önceki sabah karanlıktan faydalanarak onlarca TIR ve minibüsle Musul kentinde yaşayan sivilleri, operasyon bölgesine taşımaya çalıştığı belirtildi. Koalisyon uçaklarının, bir kısım TIR'ları geri dönmeye zorladığı ancak bazı minibüslerin Musul'un 15 kilometre kuzeyindeki Hammam el Alil'e varmayı başardığı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör Örgütü DEAŞ’tan pelüş tuzağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz