Fındık fiyatları kaç para oldu, en son gram fiyatı nedir?

Bildiğiniz gibi fındık fiyatları serbest piyasada ayarlanmaktadır. Bu fiyatlar arz talep dengesine göre belirlenmekte ve bu fiyatlar üstünden üretici, piyasada bulunan fındık tüccarlarına fındıklarını satmaktadırlar. Fındık fiyatları son olarak nedir? En son gram fiyatı nedir?

Giriş Tarihi: 14.11.2016 10:51
Fındık fiyatları kaç para oldu, en son gram fiyatı nedir?

FINDIKTAKİ BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada fındık fiyatının 10 lira seviyesinde işlem gördüğünü belirterek fiyat üzerinde oynanan oyunun sürdüğünü söyledi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, serbest piyasada fındık fiyatının 10 lira seviyesinde işlem gördüğünü belirterek fiyat üzerinde oynanan oyunun sürdüğünü söyledi.

Fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğinin altını çizen Karan, "2015-2016 fındık sezonunda yapılan spekülasyon fındık tarihinde yapılmamış ve üretici bu kadar mağdur edilmemişti. Fındık fiyatının 15 liradan 9 liraya kadar düşmesini sebebi emanet değildir. Sadece bir bahanedir. Fındık fiyatının düşmesinin tek sebebi tekelleşmedir. En başından beri gerçek budur. Aslında sektörün tüm paydaşları bunu çok iyi bilmekte, ancak herkes topu taca atarak, üretici ve ziraat odalarını suçlamaktadır. Üretici ürünün emanete yeni bırakıyor. Fındık fiyatı 15-20 liraya alınıp satılırken de emanete bıraktı hem de daha fazla miktarlarda. Gelinen nokta şudur, 'Türkiye'de fındık tekelleşiyor, fiyatı birileri kontrol ediyor. O birileri de aklınca üretici cezalandırıyor. Ziraat odaları olarak alın terimizi kontrol altına almak isteyenlerle karşı mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Ürünümüzü tekelcilerin iki dudağı arasına bırakmayacağız. Bu sezon her ne kadar onlar kazanmış, istediklerini gerçekleştirmiş gibi görünse de, üreten hiçbir zaman kaybetmez, keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner" dedi.

2016 tahmini fındık rekoltesinin tespiti için Haziran ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çotanak sayımı yapılacağını hatırlatan Karan,"Rekoltenin bu yıl oldukça düşük gerçekleşecek diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Hükümet tarafından Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri'ne fındık alım yetkisi verildiğini hatırlatan Karan, yeni sezona 3 ay gibi bir süre kalmasına rağmen alımla ilgili bir çalışma göremediklerini bununda üretici açısından kaygı verici olduğunu vurguladı

Buradaki listelerde belirtilen fındık fiyatları Ordu, Giresun, , Ünye, Fatsa, Terme ve Trabzon Ticaret Borsaları tarafından duyurulan verilerle derlenmiştir. Bu fiyatlar ile fındık tüccarlarının uyguladıkları fiyatlar farklılık gösterebilir. Burada gösterilen fındık fiyatları hem karşılaştırma, hem de fiyat trendini göstermesi amacıyla fayda sağlayacaktır. Elinizdeki ürünün satışını yapmadan önce trendi takip edip, piyasa oluşacak en uygun fiyata ürününüzü elinizden çıkarmak size kalacaktır.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fındık fiyatları kaç para oldu, en son gram fiyatı nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz