'da ' Müzesi' kurulacak

'da 1960 yılında vefat eden Said Nursi adına müze kurulacak.

Giriş Tarihi: 14.11.2016 15:49
Şanlıurfa'da 'Bediüzzaman Müzesi' kurulacak

Şanlıurfa'da 1960 yılında vefat eden Bediüzzaman Said Nursi adına müze kurulacak.

Merkez Eyyübiye Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, 'da " Müzesi" kurulması kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Valiliğin desteklediği proje kapsamında, Köprübaşı Caddesi'ndeki taş bina, kent mimarisine uygun restore edilerek müzeye dönüştürülecek.

Merkez Eyyübiye Belediyesi Meclis Toplantısı'nda, Şanlıurfa'da "Bediüzzaman Müzesi" kurulması kararı oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "peygamberler ve evliyalar şehri" Şanlıurfa'nın tarihine sahip çıktıklarını söyledi.

Bediüzzaman Said Nursi'nin Şanlıurfa'da vefat ettiğini belirten Ekinci, onun hatırasının yaşatılması adına müze çalışması başlattıklarını belirtti.

Eski bir Urfa evinin müzeye dönüştürüleceğini anlatan Ekinci, "Şanlıurfa Valiliğimiz tarafından evin restorasyonu yapılacak. Ayrıca Bediüzzaman'ın burada vefat ettiği gibi duyurular da yapılacak. Bu müzenin Şanlıurfa'nın manevi yönünü de sergileyeceğine inanıyorum. Bina kiralama işlemlerinde protokoller imzalandı. Yakında restorasyona başlanacak ve en yakın zamanda müzemizi hizmete sunacağız." dedi.

Said Nursi'nin yaşamını yitirdiği İpek Palas Oteli'nin Müdürü Ömer Aybar da "Şanlıurfa'da Bediüzzaman Said Nursi'nin müzesinin açılacak olması mutluluk verici. Herkesi Şanlıurfa'ya davet ediyoruz, gelip buraları görsünler." diye konuştu.

Şanlıurfa'da 23 Mart 1960'ta vefat eden Bediüzzaman Said Nursi'nin Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki mezarı, 27 Mayıs darbesi sonrası 12 Temmuz 1960'ta askeri yönetimin emriyle yıktırılıp, naaşı bilinmeyen bir yere nakledilmişti.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'da 'Bediüzzaman Müzesi' kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz