Yargıtay üyeleri projektörden seçilmiş

İtirafçı olan eski Başkanvekili Hamsici, yargısının nasıl oluştuğunu anlattı: “Yargıtay seçimlerinde hoca efendi en az 140 üye istiyor” denildi

Giriş Tarihi: 17.11.2016 10:44 Güncelleme Tarihi: 17.11.2016 11:19
Yargıtay üyeleri projektörden seçilmiş
soruşturmasında itirafçı olan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamsici'nin Ankara Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada verdiği ifadesinin en kritik yerini "140'lıklar" olarak bilinen Yargıtay üyelerinin seçiminin nasıl yapıldığına ilişkin bölüm oluşturdu.

Hamsici, Başkanvekili olduğu dönemde, Kurulun FETÖ'cü Genel Sekreteri Mehmet Kaya'nın kendilerini evine çağırdığını FETÖ'cü hakimlerin de katıldığı toplantıda Yargıtay ve Danıştay üyesi olabileceklerin listesinin projektörle duvara yansıtıldığını anlattı. Hamsici, "80 civarında isim belirlendi. Bunun üzerine Gülen cemaatine mensup kurul üyesi Ahmet Berberoğlu ile birlikte Salih Özaykut, Önder Aytaç, Mehmet Kaya evin holüne doğru gittiler. Yaklaşık 3-4 dakika sonra geri geldiler. Ahmet Berberoğlu bize, 'hoca efendiye danışılmış. Arkadaşların 140'dan aşağı razı olmaması gerektiğini' belirten sözler sarf etti. Tartışma başladı. Hatta Nesibe Özer kapıyı çarparak evi terk etti" dedi.

Hamsici dönemin Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman'ın o dönemde FETÖ ile anlaşılması gerektiği talimatını verdiğini söyledi. FETÖ'nün gerçekten kendilerinden olmayan kişilerin yedek üyelikte bıraktıklarını belirten Hamsici, o dönemde çok tartışılan HSYK bildirisi yayınlanması ile 17-25 Aralık hükümete karşı darbe girişiminin Savcısı Muammer Akkaş'ın adliye binası önünde bildiri dağıtmasının FETÖ tarafından eş zamanlı ayarlandığını belirtti. HSYK bildirisinin 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur tarafından hazırlatıldığını ifade etti.

YARGIDA ÜZÜM SALKIMI GİBİLER

Hamsici, beraber çalıştığı dönemin HSYK'sının etkili ismi İbrahim Okur ve Nesibe Özer gibi isimlerin de FETÖ'cü olduğunu ifade etti. Hamsici, örgütün yargı içerisindeki yapılanmasını üzüm salkımına benzetti. Her birimin ayrı toplantılar yaptığını söyledi. Hamsici, Balyoz ve Ergenekon sürecinde Okur ile birlikte düzenledikleri seminerde tutuklamaların çok ağır bir tedbir olduğu yönündeki sözlerinin hiçbir hakim ve savcı alkışlanmadığını ancak Kurul Üyesi Hüseyin Serter'in kurbağa fıkrasının daha çok alkışlandığını anlattı.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay üyeleri projektörden seçilmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz