“Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, kıpırdarsanız ölürsünüz”

Diyarbakır’dan Ankara’ya gitmeye kalkan, darbeci general Semih Terzi’ye bağlı 60 bordo berelinin etrafını saran askerler, “Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, kıpırdarsanız ölürsünüz” deyip darbecileri kıpırdatmadı

Giriş Tarihi: 28.11.2016 09:31 Güncelleme Tarihi: 28.11.2016 10:18
“Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, kıpırdarsanız ölürsünüz”

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Diyarbakır'da görevli vatansever askerlerin büyük bir kahramanlık örneği sergilediği ortaya çıktı. O gece Ankara'da Ömer Halisdemir'in alnından vurduğu darbeci general Semih Terzi'nin emrindeki 60 bordo berelinin, Diyarbakır'daki askeri pistten Ankara'ya gitmek istediği, vatansever bir grup askerin ise onların etrafında etten duvar örüp mani oldukları anlaşıldı.

PİSTİN BAŞINA YÖNELDİLER
15 Temmuz gecesi, 1. Özel Kuvvetler Tugayı Komutanı Tuğgeneral Semih Terzi, Silopi'den 100 kişilik bordo bereli ile Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'ne geldi. Terzi, yanındaki 40 bordo bereli ile CASA tipi bir uçağa binip, Ankara'ya gitti. Ve burada, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmeye kalktığı sırada, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vuruldu. Geride kalan 60 bordo bereli ise diğer CASA uçağına binip, Ankara'ya gitmek için pist başına yöneldi. Bu esnada, güvenlik taburunu toplayan görevli yüzbaşı da askerlerine, "Bizim bu kalkışma ile alakamız yok. Kalkışma sırasında PKK'nın üsse saldıracağı yönünde ihbar var, herkes görev başına" talimatı verdi. Sonrasında ise 60 bordo berelinin pist başına gelip, teçhizatlarını kuşanmaya başladığı bilgisi ulaştı. Bunun üzerine pist başında görevli askerler bu bordo berelileri çembere aldı.

10 SAAT BEKLEDİLER
60 kişilik ekibin başındaki albaya "Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, tarafımız belli, hareket ederseniz ölürsünüz" mesajı verildi. Karşısındaki askerlerin kararlılığını anlayan bordo bereliler de 10 saat boyunca çember içinde kaldıktan sonra, günün ilk ışıklarında 7. Kolordu Komutanlığı'ndan gelen askerler tarafından gözaltına alındı.

GİZLİ TANIK OLDULAR
FETÖ tarafından yetiştirilerek pilot yapılan ve Konya'da soruşturmada gizli tanık olan subayın anlatımlarına göre, 15 Temmuz gecesi Diyarbakır'da yurtsever askerlerin gösterdiği duruş, kalkışmanın seyrini de değiştirdi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
“Bizim rengimiz kırmızı-beyaz, kıpırdarsanız ölürsünüz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz