AKOM uyardı! Kar ne zaman geliyor? Meteoroloji verilerine göre 5 günlük hava durumu

İstanbul, iki gündür şiddetli yağışın etkisinde. Sabah ve akşam iş çıkış saatlerinde trafik durma noktasına geldi Ne zaman kar yağacağı ise merak ediliyordu. AKOM'dan sulu kar uyarısı geldi...

Giriş Tarihi: 29.11.2016 11:30 Güncelleme Tarihi: 29.11.2016 12:22
AKOM uyardı! Kar ne zaman geliyor? Meteoroloji verilerine göre 5 günlük hava durumu

AKOM, İstanbul'da gece sulu kar beklendiğini açıkladı.Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul'daki hava durumuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Şiddetli soğuk hava bugün iyice kendini hissettirecek. Bugün yağmur, ara ara dolu şekilde yağacak. Gece sulu kar bekleniyor" denildi.

Meteoroloji Ankara'da öğleden sonra kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Hava sıcaklığı, batı kesimlerde 3 ila 6 derece düşecek, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurdun büyük bir bölümünde beklenen yağışlar, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak.

DOĞU ANADOLU'NUN BATISINDA KAR...

Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun büyük bir bölümünde beklenen yağışlar yağmur ve , Kıyı ile Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, zamanla Edirne, Kırklareli, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı 'in leri ve Doğu Anadolu'nun batısında yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.


Yağışlar, Marmara'nın doğusu, 'nun kuzeybatısı, İç Ege, Batı Karadeniz ile Samsun, Amasya, Kırşehir, Kırıkkale çevrelerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın güney ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde 3 ila 6 derece düşecek, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı kıyılarında güney yönlerden, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) şekilde esecek.

TEDBİRLİ OLUN UYARISI

Yağışlar, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, İç Ege, Batı Karadeniz ile Samsun, Amasya, Kırşehir, Kırıkkale çevreleri ve Balıkesir'in batı ilçelerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın güney ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Kuvvetli yağış nedeniyle ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.


BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ: Parçalı , aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla Edirne ve Kırklareli çevreleri ile bölgenin güney ve doğusunda yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak. Yağışlar, bölgenin doğusunda kuvvetli olacak. Rüzgar, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) şekilde esecek.

EGE BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kıyılar yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra Kütahya çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı. Yağışlar, İç kesimlerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Rüzgar, kıyılarda kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esecek.

AKDENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, kıyılar yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, batısında kuvvetli, Isparta'nın güney ilçeleri ve Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya çevrelerinde aşırı olacak.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge geneli yağmurlu. Yağışlar, kuzeybatısı ile Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli yağmurlu, gece saatlerinden sonra iç kesimleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçecek. Yağışlar kuvvetli olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu Orta Karadeniz ile Giresun çevreleri yağmurlu geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden sonra Samsun ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve zamanla parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçecek. Kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere bölge genelinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.


BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. Yağışlar öğle saatlerine kadar kuvvetli olacak. (8)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar çok kuvvetli yer yer şiddetli olacak. (14)

ADANA : Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (20)

ANTALYA: Parçalı çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar aşırı olacak. (17)

ANKARA : Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, gece saatlerinden sonra kuzeyinin yüksekleri karla karışık yağmurlu geçecek. Yağışlar, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olacak. (11)

SAMSUN : Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden sonra kuvvetli olacak. (24)

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu. (6)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu. (13)

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AKOM uyardı! Kar ne zaman geliyor? Meteoroloji verilerine göre 5 günlük hava durumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz