Başbakan ve 'den ortak açıklama!

Başbakan Binali Yıldırım ve Devlet görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı. İki lider açıklamasında, "Yeni Anayasa" teklifinin önümüzdeki hafta 'de olacağını söyledi. Yaz başı referandumu işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, "Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 1.12.2016 15:44 Güncelleme Tarihi: 1.12.2016 17:02
Başbakan ve Bahçeli'den ortak açıklama!

Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Genel Başkanı Devlet ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1,5 saat sürdü. Yıldırım ile Bahçeli, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"MÜZAKERELER OLGUNLUĞA ERİŞMİŞTİR"

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusunun süredir ülke gündeminde bulunduğunu söyledi.

AK Parti ile MHP'nin anayasa değişikliği konusunda çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Yıldırım, "Müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir ve son gözden geçirmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak, Adalet Kalkınma Partisi olarak, Anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmuş olacağız." dedi.

AK Parti'nin, teklifi, kendi anayasa değişikliği olarak sunacağına işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:"UZLAŞTIĞIMIZ BİR METİN OLACAK"

"Şüphesiz sunacağımız bu teklif, MHP'nin de üzerinde mutabık kaldığı veya müzakere edip uzlaştığımız bir metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde buna göre de işlem görecek. Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek."

"CUMHURBAŞKANININ PARTİSİYLE İLİŞİĞİ DEVAM EDECEK"

Yıldırım, gazetecilerin sorusu üzerine, "Bu değişiklikte cumhurbaşkanının, eğer seçilirse, partisiyle ilişiği devam edecek. Yapılan en önemli değişiklik budur. Mevcut anayasada 'partisiyle ilişiği kesiliyor' hükmü var. Bunun yerine partisiyle ilişiği devam edecek." dedi.

"REFERANDUM KONUSUNDA YASA ÇOK AÇIK"

Referandumun ne zaman yapılacağına ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları kaydetti:

"Yasa çok açık, Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Dolayısıyla Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra, Meclis kabulünden sonra 60 günlük süre daha buna ilave edebilirsiniz. Eğer bütün her şey yolunda giderse yazın başında inşallah böyle bir durum olabilir."

BAHÇELİ: KISA SÜRE İÇİNDE METİN SUNULMUŞ OLACAKTIR

Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, "Bugünkü görüşmemiz son değerlendirmeler ışığında olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa bir süre içerisinde 'ye bir metin sunulmuş olacaktır." dedi.

ADİL GÜR: ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN DİYORUM

AHaber'e açıklamalarda bulunan A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, Yeni Anayasa teklifine ilişkin yapılacak referandum ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: Ak Parti'nin 317 tane milletvekili var ve fire beklemiyorum. Farklı siyasi partilerden de evet oyu gelebilir, MHP'den de yüksek oranda evet oyu gelebilir. Şayet 330 evet oyu bulunamazsa ki olmayacaktır. Referandum için yaptığımız araştırmalarda, 15 Temmuz'dan sonra Cumhurbaşkanı'na teveccüh çok üst düzeye çıktı, Cumhurbaşkanı'na sempati duyan isimlerin birçoğu evet diyor. 15 Temmuz'dan sonra daha etkin karar alınması açısından, sistem değişikliğine destek de bir artış var. Araştırmalarda da sonucun evet çıkması adına bir sürpriz çıkmayacağını düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Sistem değişikliği fiili olarak yapılmıştır, hukuki boyutunun kazandırılacağı kanaatindeyim.

ADİL GÜR: CHP'NİN TAVRININ DOĞRU OLDUĞU KANAATİNDE DEĞİLİM

CHP'nin hayır tavrından seçmen nezdinde nasıl etkileceği konusunda Adil Gür, "CHP aslında AK Parti karşısında HDP ile birlikte hareket ettiği için bu tavrından dolayı etkilenecektir" dedi. Gür, açıklamasında şunları kaydetti: Yaptığımız araştırmalarda CHP'ye oy verenlerin önemli bir bölümün ideolojik nedenlerden dolayı oy vermediğini gördük. CHP'nin bu süreçte, gerek meclis oylamaları gerekse referandumda hayır kampanyası yaptığında sadece sistem değişikliğine hayır demesinden değil, HDP ile birlikte hareket ettiği için seçmen nezdinde olumsuz karşılanacağını düşünüyorum. CHP'nin siyaseti ve seçmeni doğru okuduğu kanaatinde değilim. CHP'nin tavrının doğru olduğu kanaatinde değilim.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan ve Bahçeli'den ortak açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz