Ve kış lastiği uygulaması başladı!

Zorunlu kış lastiği uygulaması bugün başladı. Bu uygulama yalnızca yük ve yolcu taşıyan araçları ilgilendiriyor. Valiliğin alacağı karar ile bu uygulama özel araçlara da uygulanabilmekte. Kar lastiği uygulamasının bugün başlamasıyla ekipler ticari araçlar üzerinde kontroller yapmaya başladı.

Giriş Tarihi: 1.12.2016 10:52
Ve kış lastiği uygulaması başladı!

ŞEHİRLERARASI YÜK VE YOLCU TAŞIYANLAR DİKKAT

Kar lastiği aralık ayının gelmesi ile zorunlu hale geldi. Kar lastiği takmayanlara tam 603 TL ceza kesilecek. Binek araçlara kış lastiği zorunluluğu valiliğin vereceği karar ile olmaktadır. 1 Aralık ile şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu geldi.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kış lastiği kontrollerine başladı.

KIŞ LASTİKLERİ TAKTIRMAK İSTEYENLER UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Tekirdağ ve İstanbul istikametine açılan Pınar Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarında uygulama yapan ekipler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmayan araçları kontrol etti.

KURALLARA UYMAYANLARA 603 TL CEZA

Kurala uymayan 2 sürücüye 603'er lira ceza uygulandı.

Emniyetten yapılan yazılı açıklamada ise kış lastiği olarak geçen lastik türlerinin, üzerinde "M+S" veya "kar tanesi" (snowflake) işareti bulunduğu, yedi derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenen, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olduğu belirtildi. Açıklamada, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerin de bu kategoriye girdiği ifade edildi.

Tüm sürücülere kışın, yedi derecenin altında olan illerdeki araçlara kar lastiği öneriliyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve kış lastiği uygulaması başladı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz