Puigdemont: Katalan problemini 'nin kalbine taşımaya geldim

Savcılığının hakkında 51 yıla varan suçlamalar yapması sonrası dün başkenti 'e kaçan Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, "Katalan problemini Avrupa Birliği'nin () kalbine taşımak için Brüksel'e geldim dedi.

Giriş Tarihi: 31.10.2017 16:25
Puigdemont: Katalan problemini AB'nin kalbine taşımaya geldim

konusunda yakın zamanda açıklama yapan Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB'nin bu konuya dahil olmasının "kaos" çıkaracağını ve bu yüzden 'nın bu iç meseleyi kendisinin çözmesi gerektiğini söyledi.

Basın Kulübü'nde 200'e yakın gazetecinin takip ettiği basın toplantısında Katalanca, Fransızca ve İngilızce açıklamalarda bulunan Puigdemont, olası bir tutuklamayı bertaraf etmek için "temkinli olmalıydık" ifadesini kullandı. "Madrid diyalog kapısını açsa, zaten referandum sonucunu da iptal ederdik."

BRÜKSEL'E KAÇIŞINI ANLATTI

Brüksel'e kaçışını anlatan Puigdemont, savcılığın suçlamalarının Katalonya'yı terketme düşüncelerini perçinlediğini söyledi. "Şiddetle bir cumhuriyet kuramayız. Biz her şeyi demokrasi için yaptık. Merkezi hükümet ise bize şiddetle karşılık verdi. Savcı ilk etapta burada bulunan beşimize 30 yıl karşılığı olan suçlamalar yaptı."

Eski Katalan lider, AB'nin rol oynaması için Brüksel'e geldiğini söylerken, görevine Brüksel'den devam edeceğini ve Katalonya'daki yetkililerle sürekli istibat halinde olduğunu söyledi.

Puigdemont, "Suçlamaların üzerine gideceğiz. Siyasi sığınma için burada değilim. Özgür ve güven içinde hareket etmek için Avrupa'nın başkenti Brüksel'e geldim." açıklamasını yaptı.

Neden 'ya geldiniz sorusuna ise "Belçika değil, AB başkenti Brüksel'e geldim, çünkü burası güvenli. Ben ve bakanlarımın orada güvende olmayacaktık" yanıtını verdi. Puigdemont ayrıca ''Çatışma çıkmasın diye Katalonya'dan çıktık. Ne zaman mı döneceğim? Güvence istiyorum. Ve merkezi yönetim böyle bir garantiye yanaşmıyor.'' dedi.

Kaos çıkarıp kaçtı diyenlere ne diyorsunuz diye sorulduğunda, Puigdemont önce soruyu cevapsız bırakıp, sonra da kaos olmadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Puigdemont: Katalan problemini AB'nin kalbine taşımaya geldim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz