Çıkmak için yalan söyleyeceksin

'ın dayısıyla yaptığı telefon görüşmesi kumpas davasının seyrini değiştirecek

Giriş Tarihi: 5.12.2017 02:18 Güncelleme Tarihi: 13.12.2017 16:30
Çıkmak için yalan söyleyeceksin
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirmek istediği yargı darbesi girişimi 'de sürdürülüyor. Dün 'ın davanın seyrini değiştirecek ses kayıtları ortaya çıktı. Sarraf'ın ABD'de tutuklu olduğu 15 Eylül 2016'da telefonda görüştüğü dayısı Ahad Khabbaz Tamimi'ye "Eğer ABD'de hapsedilmişsen, çıkmak için ya yalan söyleyeceksin ya da kurtulabilmek için işlemediğin suçları kabul edeceksin" dediği mahkeme tutanaklarına girdi.
ABD'deki kumpas davasında tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları, söz konusu ses kaydını New York Güney Bölge Hakimi Richard Berman'a mektupla sundu.Reuters haber ajansı da Atilla'nın avukatlarının yazdığı bu mektubun ayrıntılarını yayımladı. Mektupta Sarraf ile Ahad Khabbaz Tamimi'nin 15 Eylül 2016'da gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yer verildi. Söz konusu telefon görüşmesinde, Sarraf'ın ihtiyaç durumunda hapisten çıkmak ya da daha az ceza almak için yalan söyleme konusunu Tamimi ile konuştuğu aktarıldı. Mektupta, "Sarraf, daha az ceza almak için bir ifade uydurmak konusunda istekli olduğunu ifade ediyor" denildi.
İşadamı Sarraf 22 Mart 2016'da, son 3 yılda 7 defa ABD'ye giden ve hakkında herhangi bir işlem yapılmayan Atilla da 29 Mart 2017'de ABD'de tutuklandı. 8 Eylül 2017'de ise eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve genel müdür yardımcıları hakkında tutuklama kararı verildi.
BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıkmak için yalan söyleyeceksin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz