Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pakistan'daki aşiretler ABD'den intikam alacak!

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, ülkenin kuzeybatısındaki aşiretler bölgesinde Amerikan insansız hava aracının düzenlediği saldırıyı kınadı.

Giriş Tarihi: 18.3.2011 10:46 Güncelleme Tarihi: 18.3.2011 16:18
(USASABAH ve Ajanslar)

Pakistan'ın Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesindeki aşiret liderleri, ABD'yi dün yaptığı hava saldırılarından dolayı affetmeyeceklerini açıklayarak, intikam alacaklarını bildirdi.


Bölgede nüfuzlu olan başka bir aşiret lider ise ABD'ye karşı Cihat ilan ettiğini açıkladı. ABD'nin dün Kuzey Veziristan'da bir aşiret toplantısına düzenlediği hava saldırılarında 50 kişi ölmüştü.

Kuzey Veziristan aşiret liderleri, düzenledikleri basın toplantısı ile ABD'nin dün düzenlediği hava saldırılarını kınadı. Bölgede bir aşiret toplantısını vuran ABD saldırısı sonucu aralarında sivilleri ve polislerin de bulunduğu 50 kişi ölmüştü. Aşiret liderlerinden Malik Jalal, basın toplantısında yaptığı konuşmada, "Amerika bizim çocukları ve yaşlıları acımasızca öldürdü. Amerika'dan intikamımızı alacağız." dedi.

Bu arada bölgedeki nüfuzlu başka bir aşiret lider ise ABD'ye karşı Cihat ilan ettiğini açıkladı.

Hem Pakistan Başbakanı hem de Ordu Komutanı olayı kınadı

ABD'nin dün Kuzey Veziristan bölgesinde bir aşiret toplantısına düzenlediği hava saldırısında 50 kişinin öldüğü ve 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Amerikan insansız hava aracının düzenlediği saldırıyı kınadı.

Yusuf Rıza Gilani yayımladığı bildiride, bu saldırının radikal ve aşırı unsurları güçlendirmekten başka bir şey yapmayacağını belirterek, "bu tür mantıksız hareketlerin, aşiretler bölgesindeki barışçı ve yurtseverleri, militanlardan ayırt etmek için gösterilen çabalara olumsuz etki yapacağını" kaydetti.

Pakistan Ordu Komutanı General Eşvak Kayhani, saldırının ''insan haklarına aykırı ve kabul edilemez'' olduğunu söyledi.

Ordu karargahının bulunduğu Ravalpindi kentinde açıklama yapan General Kayhani, saldırıdan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, ABD'yi bölge sakinlerine ''büyük haksızlık'' yapmakla suçladı.

Saldırıda ölenlerin tamamının bir aşiret toplantısı için bir araya gelenler olduğunu hatırlatan Kayhani, ABD'nin bu bölgedeki halka yönelik uyguladığı şiddetin, terörizme karşı mücadelede kendilerini zor durumda bıraktığını kaydetti.

Son 5 yılın en kanlı saldırısı

Bir hükümet yetkilisi, dünkü saldırının, 2006 yılında aşiretler bölgesinde bir medreseye düzenlenen ve 150'den fazla kişinin öldüğü saldırıdan sonra en fazla can kaybının yaşandığı saldırı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pakistan'daki aşiretler ABD'den intikam alacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN