Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç Fotoğrafçılar Ödülü Sergisi İstanbul Fotoğrafevi’nde

Türkiye’de fotoğraf dalında lisans eğitimi gören öğrencileri desteklemek amacıyla Elisa ve Haluk Soykan tarafından 2010’da ABD’de başlatılan ve Moon and Stars Project tarafından yürütülen Genç Fotoğrafçılar Ödülü kapsamındaki sergi 18 Kasım Cuma günü 18:00-19:30 saatleri arası İstanbul Fotoğrafevi’nde düzenlenecek resepsiyon ile son bulacaktır.

Giriş Tarihi: 16.11.2011 10:28 Güncelleme Tarihi: 16.11.2011 10:31
(USASABAH)

Türkiye'de fotoğraf dalında lisans eğitimi gören öğrencileri desteklemek amacıyla Elisa ve Haluk Soykan tarafından 2010'da ABD'de başlatılan ve Moon and Stars Project tarafından yürütülen Genç Fotoğrafçılar Ödülü kapsamındaki sergi 18 Kasım Cuma günü 18:00-19:30 saatleri arası İstanbul Fotoğrafevi'nde düzenlenecek resepsiyon ile son bulacaktır.

Sergiyi destekleyen kurumlar arasında Fotoğrafevi, Cevizli Görsel İletişim, Paragraf Basım ve UPM-Kymmene Kağıt Ürünleri yer almaktadır.

Sergide, Genç Fotoğrafçılar Ödülü'nü kazanan Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencisi Tuncay Çetin, mansiyon ödülüne layık görülen Bilgi Üniversitesi'nden Emir Özşahin ve Okan Üniversitesi'nden Mahmut Koyaş'ın fotoğrafları ile birlikte ödüle okulları tarafından aday gösterilen 17 öğrencinin projelerine de yer verilecek.

Ödül jürisinde yer alan Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde görevli küratörler Anne Havinga ile Karen Haas genç fotorağfçılar ve eserleri hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Bizim için henüz kariyerlerinin başında olmalarına rağmen sanatlarıyla söyleyecek çok şeyi olan ve gelecek vaad eden sanatçıların çalışmalarını değerlendirmek oldukça heyecan verici.


Birincilik ödülünü kazanan Tuncay Çetin, bakımevinde kalan Alzheimer hastalarının inkar edilemeyecek kadar hüzünlü portrelerini sunarken, siyah-beyaz fotoğrafları, yakın çekimler ve sıkıca kırpılmış komposizyonlar ile daha da güçlü kıldı. Bu imajlardaki güç ve olgunluk onları açıkça ilk seçimimiz yaptı.

Mansiyon ödülünü verdiğimiz Emir Özşahin'in ölü hayvanları insan pozlarında yakaladığı alışılmadık bir grup renkli fotoğraftan oluşan ve sanatçının bir arkadaşının trajik ölümüne tanık olmasıyla esinlendiği "Pastel Ölümler" serisinden oldukça etkilendik. Ölümünden sonra sevilen kişiye ait kalıntıların bu görsel arayışı hem düşündürücü hem de şaşırtıcı bir şekilde güzeldi. Diğer mansiyon ödülü ise büyük ve grafik gücü yüksek olan baskılarıyla Türkiye ve Ermeni sınırındaki engebeli arazide yaşayan erkek, kadın ve çocukların birbirinden çok farklı yaşam deneyimlerini inceleyen Mahmut Koyaş'a gidiyor. Bizi özellikle etkileyen, sanatçının bir erkek ve şaha kalkmış atı içine alan heyecan verici fotoğrafı ile yine bölgenin dramatik manzarasında çekilen ve çamaşır yıkayan kadınların görüntüleriydi."

Merkezi New York'da bulunan ve The American Turkish Society (ATS- Amerikan Türk Cemiyeti) bünyesinde Türkiye kültür-sanatının değişen yüzünü vurgulayan programlar düzenleyen Moon and Stars Project Sinema ve Proje Ödülleri Direktörü Ayça User "Ödülün ikinci yılında aday gösteren 12 üniversitenin 4'ü aramıza bu sene katılmıştır ve kazanan öğrencilerden ikisi bu yeni katılan üniversitelerdendir, temennimiz daha fazla üniversiteye ulaşmaktır. Ana ödülün yanında bu sene iki öğrenciye de Mansiyon ödüllerinin verilmesi imkanını bizlere sundukları için Elisa ve Haluk Soykan'a en içten teşekkürlerimizi sunuyor, sanatseverlerin kapanış kokteyline katılımlarını heyecanla bekliyoruz." dedi.

Genç Fotoğrafçılar Ödülü Sergisi
Sergi tarihleri: 5 - 18 Kasım 2011
Kapanış Kokteyli: 18 Kasım, Cuma 18:00-19:30
Galeri saatleri: Pazartesi-Cumartesi 9:30-19:30

Yer: İstanbul Fotoğrafevi- İstiklal Caddesi, Tütüncü Çıkmazı, No: 4 Beyoğlu, İstanbul


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç Fotoğrafçılar Ödülü Sergisi İstanbul Fotoğrafevi’nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN