Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de tutulan PKK'lılar Kanada'ya kaçtı

Türkiye'ye Suriye sınırını koruyamadığı eleştirisi yapan ABD yönetimi dört PKK'lıyı sınır dışı edemediği gibi ikisinin de Kanada'ya kaçmasını engelleyemedi

Giriş Tarihi: 3.12.2014 21:46 Son Güncelleme: 3.12.2014 21:54 ABONE OL
ABD İçişleri Bakanı Jeh Johnson dün Temsilciler Meclisi İçişleri Komitesi'nde verdiği ifadede Meksika'dan ABD'ye kaçak giren dört PKK'lıdan ikisinin hâkim kararıyla serbest kaldığını söyledi. Cumhuriyetçi Parti'den milletvekili Jason Chaffetz'in sorularını yanıtlayan Johnson, "Hakim tarafından bırakılan bu iki kişi Kanada'ya kaçtı. Bu benim tercihim değildi" dedi. Bakan Johnson Eylül'de ülkeye giren diğer iki PKK'lının ise hala tutuklu olduğunu ve sınır dışı etme sürecinin devam ettiğini belirtti. Bakan, Ekim'de yaptığı açıklamada dört PKK'lının sınır dışı edileceğini söylemişti.

"PKK terör örgütü" diyemedi

Milletvekili Chaffetz'in ısrarlı sorularına yanıt vermekte güçlük çeken Bakan Johnson, kişi başı 8 bin dolara Meksika sınırından geçip günlerce ABD'nin Teksas eyaletinde kalan PKK'lıların terör örgütü üyesi olduğunu kabul etmek istemedi. Chaffetz'in "Bunlar terör örgütü üyeleri gitmelerine nasıl izin verirsiniz?" tepkisine cevap veren Bakan Johnson, "geçen sefer de konuştuğumuz gibi bu kişilerin bağlı oldukları kuruluşun terör örgütü olup olmadığıyla ilgili bir sorun var" dedi. Cumhuriyetçi milletvekili bunun üzerine PKK'nın ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini söyledi. Johnson daha önceki açıklamalarında PKK'nın IŞİD'e karşı savaşan bir örgüt olduğunu belirtmişti.

Kanada'dan sığınma istediler

Kanada'ya kaçan iki PKK'lının sığınma istediği ortaya çıkarken bu kişilerin ABD tarafından iadesinin istenip istenmeyeceği ise bir soru işareti. Bakan Johnson iade isteğiyle ilgili olarak yorum yapmaktan kaçınırken, Kanada'dan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Kanada Göçmenlik Bakanlığı terörizm ve savaş suçu gibi ithamlara maruz kalan kişilerin göçmenlik süreci dışında bırakılacağını söyledi. Bakanlık, "başvuruda bulunanların vardıkları ilk ülkede sığınma istemeleri gerekiyordu" dedi.

(SABAH)ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de tutulan PKK'lılar Kanada'ya kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA