Türkiye'nin en iyi haber sitesi

New York'un ünlü pizzacısı Diyarbakır'da pizza okulu açıyor

ABD'nin New York'un kentinin ünlü pizzacısı Hakkı Akdeniz, pizza okulu ve işyeri açmak için memleket Diyarbakır'a geldi.

Giriş Tarihi: 6.8.2015 14:35 Güncelleme Tarihi: 6.8.2015 14:38
ABD'de kaçak çalışmaya başlayan, sokaklarda devam eden hayatını, azmi ve çalışkanlığıyla değiştiren pizzacı Hakkı Akdeniz, geldiği memleketi Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti. Akdeniz, Diyarbakırlı olarak, Diyarbakır'da hem pizza okulu hem de işyeri açmak istediğini belirterek, "Hep nedenini soruyorlardı; 'Neden İstanbul değil de Diyarbakır?' diye. Diyarbakır benim memleketim, doğup büyüdüğüm yer. Bu yüzden ilk önce Diyarbakır'da ilk pizza okulumu açmak istiyorum" diye konuştu.

Eş Başkan Fırat Anlı, Hakkı Akdeniz ile gurur duyduklarını anlatırken, Diyarbakır'ın kültürel, sosyal, insan değerleriyle de öne çıktığını söyledi. Bir ay önce Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdiğini hatırlatan Anlı, kültürel, sosyal ve insani değerlerin tanıtımının önemini vurguladı. Hakkı Akdeniz'in yaşam tecrübesinin gençler için bir rol model olduğunu ifade eden Anlı, şöyle dedi:

"Hakkı kardeşimizin yaşam tecrübesi, ağır çalışma ortamlarından bugüne gelmesi gençler için aslında iyi bir rol modeldir. Diyarbakırlı gençlerin yapabileceği şeylerin ne olduğunu gösteren tipik bir örnektir. Onun için kendisinin iki projesini de büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz."

Akdeniz'in kendi topraklarına işyeri açıp kendi insanlarına hizmet verecek olmasını memnuniyetle karşılayan Anlı, "Bu kararından dolayı tebrik ediyoruz; ama daha önemlisi bu fırsat eşitliği için Diyarbakırlı gençlerin Diyarbakırlı çocuklara bu mesleğini öğretmek istemesi, bu birikimini paylaşmak istemesi çok daha önemlidir. Biz Belediye olarak da her türlü desteği sunacağız" dedi.

Anlı, Diyarbakırlı işverenlere ve başka şehirlerdeki işverenleri Diyarbakır'a davet etti. Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, "Diyarbakır'a kendi şehrinize gelin. Burada halkınıza hizmet edin. Bu halkla birlikte gelecek güzel günlerimizi hep beraber inşa edelim" diye konuştu.

HAKKI AKDENİZ KİMDİR?

ABD'deki hayatına, Kanada'dan New York'a kaçak girerek başlayan, ağabeyinin arkadaşının gelmemesi üzerine günlerce sokaklarda yaşayarak hayatını sürdüren Hakkı Akdeniz, New York'ta pizza imparatoru olarak biliniyor. Hayat hikayesi için "Ben fakir olmasaydım, sokakta yatmasaydım belki bugünleri göremeyecektim, bu başarıya ulaşamayacaktım" diyen Akdeniz, sokaktaki evsiz ve dilencilere bir çok Amerikalının aksine hoşgörüyle yaklaşırken, her gün akşam kaldığı evsizler barınağına pizza dükkanlarından ücretsiz pizza göndermeye devam ediyor. Akdeniz'in hedefi yakın bir zamanda BM'ye üye ülkeleri temsilen 193 küçük pizzanın bir arada olduğu dev bir pizza yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek ve Türkiye'de başta Diyarbakır olmak üzere birçok şehirde pizza okulu açmak.

(DHA)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'un ünlü pizzacısı Diyarbakır'da pizza okulu açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN