Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Albayrak'tan ABD'nin yaptırım kararına sert tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ABD'nin skandal yaptırım kararına ilişkin, “ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararı kabul edilebilir değildir. Sürecin güçlü tarihi geçmişe ve müttefikliğe sahip iki ülke ilişkilerine uygun şekilde, diplomasi ve yapıcı çabalarla sonuçlanması önceliğimizdir. Bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye’ye ve Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır” dedi.

Giriş Tarihi: 2.8.2018 22:19 Güncelleme Tarihi: 2.8.2018 22:19
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ABD'nin Türkiye'ye yönelik skandal yaptırım kararına ilişkin açıklamada bulundu.

"KARAR KABUL EDİLEMEZ"

ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırım kararının kabul edilebilir olmadığını kaydeden Albayrak, "Sürecin güçlü tarihi geçmişe ve müttefikliğe sahip iki ülke ilişkilerine uygun şekilde, diplomasi ve yapıcı çabalarla sonuçlanması önceliğimizdir. Bu yanlışta ısrar edilmesi durumunda ortaya çıkacak tablonun Türkiye'ye ve Türk ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır." dedi.

"GİRİŞİMLERİN TAMAMI BOŞA ÇIKACAKTIR"

Bakan Albayrak öte yandan şunları söyledi, "Gelişmeler sonrası ekonomiye yönelik ataklar kısa dönemlidir. Bu süreç içerisinde spekülatif hamlelerle piyasalarda olumsuz hava oluşması için yapılan girişimlerin tamamı da boşa çıkacaktır. Öte yandan, mevcut makroekonomik veriler ışığında bütçe disiplini, enflasyon ile mücadele, sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması hedefleri için kapsamlı çalışmalarımızı başlatmıştık. Bu kapsamda paydaşlarımızla yaptığımız istişare toplantılarında elde ettiğimiz verileri de dikkate alarak, Orta Vadeli Programımız için ilk toplantımızı hafta başında gerçekleştirdik. Program hazırlığı devam ederken, ekonomik dengelenme için gerekli görülen bir dizi adımı ve bütçe disiplini kapsamında bazı tasarruf tedbirlerini de hayata geçirmiş bulunuyoruz. Diğer yandan, kısa ve orta vadeli, farklı dış kaynak finansmanı için görüşmelerimiz pozitif şekilde ilerlemektedir. Ekonomik dengelemenin akabinde ekonomimizin sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme üzerine oturacağından ve Türkiye'nin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Albayrak'tan ABD'nin yaptırım kararına sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN