Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, ile 'yi ayırabilir mi?

'nin 'lı üç terör liderine para ödülü koymasıyla başlayan sürecin nereye evrileceği henüz bilinmiyor. Hâlâ şu sorunun cevabı aranıyor: ABD, Türkiye'ye 'yi dayatırken tuzak mı kuruyor yoksa yeni bir kapı mı açıyor? Sabah yazarı MAhmut Övür yazdı.

Giriş Tarihi: 10.11.2018 10:42 Güncelleme Tarihi: 10.11.2018 11:20
ABD, PKK ile PYD'yi ayırabilir mi?

ABD'nin PKK'lı üç terör liderine para ödülü koymasıyla başlayan sürecin nereye evrileceği henüz bilinmiyor. Hâlâ şu sorunun cevabı aranıyor: ABD, Türkiye'ye PYD'yi dayatırken tuzak mı kuruyor yoksa yeni bir kapı mı açıyor?
Aslında daha önce de yazdım, ABD'nin bu yaklaşımı yeni değil. 1 Mart 2018'de "PKK'daAmerikancı-İrancı çatışması mı var?" başlıklı yazıda bugüne gelişin ipuçları vardı. ABD Suriye'de kalıcı olmak için her yolu deniyor.

O tarihlerde ABD Savunma Bakanı James Mattis'in "YPG'yi PKK ile savaştırabiliriz" sözüyle, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın; "PKK'yı silahsızlandırıp, Türkiye'de silahlı mücadeleye son vermesini sağlayabiliriz. Türkiye de Suriye'deki PYD yapılanmasına rıza göstersin..." talebini hatırlatmış ve şöyle yazmıştık:

"Türkiye'nin buna rıza göstermeyeceği açık ama ABD sıkışmış durumda. PKK yemiyle nefes alacak yeni bir çıkış peşinde. Bunun için PKK içi bütün çelişkileri kullanıyor. Medyada bu anlamda PKK içinde İrancı-Amerikancı ayrımı olduğuna dair haberler çıktı. Hatta PKK yöneticilerinden Mustafa Karasu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda İrancı ismin Suriye'den kovulduğu yazıldı."

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, PKK ile PYD'yi ayırabilir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN