Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın Erdoğan'a ihtiyacı arttı!

Başkan , Paris seyahatinde ve Rusya devlet başkanı Putin ile de görüşecek. Putin ile İdlib'deki son durumun ve Fırat'ın doğusunun görüşülmesi bekleniyor ancak ABD Başkanı Donald Trump ile daha yoğun bir gündem var. Sabah yazarı Burhanettin Duran değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 10.11.2018 10:55 Güncelleme Tarihi: 10.11.2018 11:19
Trump'ın Erdoğan'a ihtiyacı arttı!

Başkan Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un davetlisi olarak bugün Paris'te. Davetinvesilesi I. Dünya Savaşı'nın bitişinin 100. yıldönümü. Osmanlı İmparatorluğu'nun dağıldığı birsavaşın bitişinin yıldönümünde Erdoğan'ın liderlerle yapacağı görüşmeler bambaşka bir sembolik iklime işarete ediyor.

Her şeyden önce Erdoğan, Paris'e uluslararası siyasetteki rolünü pekiştirmiş bir lider olarak gidiyor. İstanbul Zirvesi'yle Suriye dosyasında ağırlığını artırmış durumda.

İdlib uzlaşmasına Almanya ve Fransa'nın desteğini aldığı gibi Rusya ile Suriye anayasa komitesinin son halini müzakere halinde. Fırat'ın doğusunu gündem yaparak Washington üzerindeki baskısını da artırıyor.

Yine Erdoğan, Kaşıkçı cinayetinde izlediği politikayla uluslararası kamuoyunda ahlaki üstünlüğü ele geçirdi. Bu cinayetin üstünün örtülmesini engellediği gibi, Başkan Trump'ın yakın müttefiki, baş şüpheli Veliaht Bin Selman'ı sahiplenebilmesini de çok zorlaştırdı.
Kaşıkçı cinayeti ile ilgili ne yapılması gerektiği Paris'te buluşan liderlerin ana gündemlerinden birisi olacak kuşkusuz. İşin ilginç tarafı Trump da, Putin de hatta Macron da bu işin üstünün örtülmesinden memnuniyet duyacak durumdalar. Ancak Erdoğan, kamuoyu baskısı ile Batılı liderleri bu konuda bir şeyler yapma noktasında sıkıştırmış durumda.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump'ın Erdoğan'a ihtiyacı arttı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN