Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılay esnafından kaldırım şikayeti

Bir aydır Kızılay'da yaşanan 'kaldırım çilesi' bölge esnafını canından bezdirdi. Esnaf, kırık kaldırım nedeniyle vatandaşların dükkanlara uğramamasından şikayet ediyor

Kızılay'ın göbeğinde yaşanan 'kaldırım bilmecesi', 'çile'ye dönüştü. 50-60 yıl önce Kızılay'daki bina sahiplerinin belediyeye devrettiği yerlere mirasçıların "kamulaştırmasız el atma" davası açmasıyla başlayan süreç, geçen hafta Büyükşehir Belediyesi'nin ise kaldırım taşlarını söküp burayı mülk sahiplerine devretmesiyle noktalanmıştı. Ankara gündemine damgasını vuran bu olaydan ise en çok bölge esnafı olumsuz etkilendi.

MİRASÇILAR DAVA AÇTI

Gama İş Merkezi binası mirasçılarının açtıkları "kamulaştırmasız el atma" davasını kaybeden Büyükşehir Belediyesi milyarlarca lira ödemek yerine bina önündeki kaldırımları sökmeyi tercih etmişti. Birkaç uyanık avukat yüzünden mağdur olduklarını söyleyen esnaf Adem Gümüş, "Mal sahiplerinin kendi rızasıyla verdikleri yerden avukatların kışkırtmasıyla para koparmak isteyen mirasçılar yüzünden kaldırımsız kaldık" diye konuştu.

BİR AY GEÇTİ AMA

Olay üzerinden bir ay geçmesine rağmen mülk sahipleri kaldırımsız kalan yer için bir şey yapmadı. Kış ortasında kaldırımsız kaldıklarını söyleyerek, sorunun bir an önce çözülmesini isteyen Ahmet Palabıyık, "Dükkanlara binlerce lira kira ödüyoruz. Kaldırım yok diye müşteri gelmiyor. Mallarımız toz, pislik içinde kaldı" dedi. Engelli, yaşlı ve çocuklu kadınlar özellikle büyük sıkıntı yaşıyor. Menderes Kaplan ise "Burayı her gün binlerce kişi kullanıyor. Bu insanlara yazık değil mi?" dedi.

VATANDAŞLAR CEZALANDIRILIYOR
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, kaldırımların sökülerek kış ortasında vatandaşın cezalandırıldığını söyledi. Tanık, "Bir bölgenin vatandaşlarına tazminat ödememek için cezalandırılan bütün bir kent halkıdır. Böyle bir uygulamaya hiç kimsenin yetkisi yok" diye konuştu.

Avukatlara yüklendi
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sorunun bazı uyanık avukatların açtığı kamulaştırmasız el atma davalarından kaynaklandığın söyledi. Gökçek, "Bu avukatlar 50-60 yıl önce bina sahipleri tarafından belediyeye terk edilmiş yerlere mirasçılardan vekalet alıp "kamulaştırmasız el atma davası" açıyor. Bu yolla belediyenin yani sizlerin trilyonlarca lirası birilerinin cebine doldurulmaya çalışılıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılay esnafından kaldırım şikayeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN