Şampiyondan unvan davası

Onlarca kez milli formayla ringe çıkan, iki Balkan, bir Asya Sampiyonlugu ve bir de Olimpiyat dördüncülügüne sahip Arif Dogru, milli sporcu olarak kabul edilmedigi için dava açtı

Giriş Tarihi: 3.1.2013
Türkiye'yi yurt dısında 44 müsabakada temsil eden ve iki Balkan, bir Olimpiyat, bir de Asya Sampiyonlugu bulunan "Türk Tokmagı" lakaplı boksör Arif Dogru, Gençlik ve Spor Bakanlıgı'na dava açtı. Ankara 13. Idare Mahkemesi'ne "milli sporcu" olarak kabul edilmesi için açtıgı dava hakkında konusan Dogru, "2012 yılında yapılan Kadınlar Basketbol Avrupa Sampiyonası'ndan sonra 3'üncülük ve 4'üncülük esdeger oldu. Ben de Münih Olimpiyatları'nda 4'üncü olmustum. Bu yüzden davayı kazanacagımı düsünüyorum" dedi. Daha önce benzer bir davanın boksör lehine sonuçlandıgının altını çizen Dogru, davayı kendisinin kazanacagını umut ettigini söyledi. Kaybetmesi durumunda ise Dogru, Avrupa Insan Hakları Mahkemesi'ne (AIHM) basvuracagını belirtti.

HEDEFI OKUL AÇMAK "
Milli sporcu"
olması halinde spor okulu açmayı hedefledigini açıklayan Arif Dogru, burada fakir sporcuları ücretsiz yetistirecegini dile getirdi. "Bokstan anlamayan insanlar boksun içinde" diyen Dogru, "Ben bu isi biliyorum. Hatta iddia ediyorum açacagım okuldan bir ayda kral yetisecek" dedi. Dogru, "Mahalle sampiyonu degilim. 44 defa milli, iki defa Balkan Sampiyonu oldum. Olimpiyatlarda 4'üncülügüm var. Asya Sampiyonlugum ve 8 Türkiye Sampiyonlugum var. Üç kez yılın sporcusu seçildim. Rakiplerim tarafından verilen 'Türk Tokmagı' ve 'En dövüsken Türk' unvanının sahibiyim. Bana mahalle sampiyonuymusum gibi davranmasınlar" dedi.

Arif Dogru KİMDİR?
969 Çankırı'da dünyaya geldi. 1969 yılında Çankaya Lisesi"nden mezun oldu. 1976-77 yılında Gazi Egitim Enstitüsü Beden Egitimi Bölümü'ni bitirdi. Iki Balkan Sampiyonlugu bir Olimpiyat dördüncülügü var. Bir kez de Asya Sampiyonu oldu. Alma-Ata Boks Turnuvası ikincisi "En Dövüsken Türk Boksörü" unvanın sahibi. Üç kez yılın sporcusu ödülüne deger görüldü. 44 kez milli formayla ringe çıktı. 8 Türkiye Sampiyonlugu elde etti.

OLİMPİYATLARI UNUTAMIYOR
1972 Münih Olimpiyatı'nda yasadıgı talihsiz yenilgiyi unutamadıgını belirten Dogru, her gün fotograf albümüne baktıgını söyledi. Boksun dısında hattatlık yaptıgını ve ayrıca siir yazdıgını anlatan Dogru, "Gönüllü olarak camilere yazı yazıyorum. Bazı mescitlerin içini düzenliyorum. Bana borcumuz ne kadar diye soruyorlar. Ben parayı napayım benim isim Allah ile diyorum" diye konustu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şampiyondan unvan davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN