Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gıda takviyesi' uyarısı

Giriş Tarihi: 6.1.2013

Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Havancılık Bakanlığı'ndan 'gıda takviyesi üretimi' izni alan firmaları, reklam yaparken 'mucize ilaç' gibi ifadeleri kullanmamaları için uyardı

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, gıda takviyesi üreten firmaları uyardı. Gıda, Tarım ve Havancılık Bakanlığı'ndan gıda takviyesi üretimi izni alan 150'ye yakın firmaya gönderilen yazıda, ürünlerde 'mucize etkiye sahip' gibi ifadeler kullanmaması istendi. Ulusal ve yerel yayın yapan televizyon ve radyo kanallarında, internet sitelerinde ve yazılı medyada, gıda takviyesi veya bitkisel ürün adı altında üretilip 'kansere karşı etkili', 'damar tıkanıklığı sorunlarına son', 'mucize zayıflatıcı', 'cinsel sorunlarınıza son' gibi ifadelerle birçok ürünün tanıtım ve satışının yapıldığının gözlendiği belirtildi.

RUHSAT GEREKİYOR
Sağlık beyanıyla yapılan bu tanıtımların tüketicileri yanıltmasının yanı sıra sonu ölümle sonuçlanabilen ciddi sağlık sorunlarına da neden olduğuna dikkat çekildi. Yazıda satışı yapılacak ürünler için Sağlık Bakanlığı'nca ruhsat düzenlenmesi gerektiği, ruhsatlı ürünlerin de ilgili kanun uyarınca eczane ve ecza ticarethanelerde satılması gerektiğini vurguladı. Bu ürünlerin ilgili kanun maddesince internet üzerinden tanıtım ve satışının da yasaklandığının ifade edildiği yazıda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun sağlık beyanıyla satılan ürünlerle ilgili denetim, durdurma, toplama, toplatma, imha yetkileri bulunduğunu hatırlattı.

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINACAK
Kurumun gönderdiği yazıda şunlara dikkat çekildi: "Gıda takviyesi, bitkisel destek şeklinde üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerinize ait tanıtım ve satışlarda sağlık beyanı içeren ifadelerden kaçınılmasını, tanıtım ve reklamlarınız mevcut ise kaldırılmasını, yapacağınız tanıtımların ilgili mevzuat hükümlerine uygun olması hususunda gereken özenin gösterilmesini rica ederim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gıda takviyesi' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN