Ankara İstanbul'u solladı

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Başkent, Türkiye'nin en rekabetçi ili oldu. Ar-Ge'den tescilli patent sayısına kadar birçok unsuru barındıran yaratıcı sermaye endeksinde Ankara birinci olarak İstanbul'u geride bıraktı

Hükümetin son yıllardaki projeleriyle hızlı bir atılım içine giren ve birçok sektörde öncü olan Ankara, Türkiye'nin en rekabetçi ili konumunda. Başkent, yüksek yaratıcı sermaye, insani ve sosyal sermaye donanımıyla diğer illere fark attı. Kişi başına teknik elemandan Ar-Ge harcamalarına kadar birçok unsur dikkate alınarak hazırlanan yaratıcı sermaye endeksinde Başkent, 100 puanla birinci oldu. İkinci sıradaki İstanbul'un puanı ise 57'de kaldı. Ankara, insani ve sosyal sermaye endekslerinde de şampiyon.

RAKİP TANIMIYORUZ

Ekonomik ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi'nin çalışmasında, Türkiye'nin en rekabetçi ilinin Ankara olduğu belirtildi. Bunda, Başkent'in sahip olduğu yüksek yaratıcı sermaye, insani ve sosyal sermaye donanımı etkili oldu. Yaratıcı sermaye, 1000 kişi başına düşen teknik eleman, kamu ve özel imalat sanayinde Ar-Ge harcamalarının çıktı içindeki payı, kişi başı akademik yayın sayısı, tescilli patent sayısı ve patent başvuru sayısı gibi değişkenlerden oluşuyor. Ankara, bu endekste 100 puanla açık ara birinci oldu. İkinci sıradaki İstanbul ise 56.7 puan alabildi.

EĞİTİMDE DE ÖNCÜ
İnsani sermaye endeksi ise anaokullarından üniversiteye öğretmen başına düşen öğrenci sayısı, ortalama bitirilen okul yılı, okuma-yazma oranı, ÖSS başarısı gibi değişkenlerden oluşuyor. Birbirinden donanımlı üniversitelere sahip Ankara, insani sermaye endeksinde yine 100 puan alarak birinci sırada yer alıyor. Aynı endekste en büyük illerden İzmir 96.4 puanla 7'nci, İstanbul ise 90.8 puanla 11'inci sırada bulunuyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara İstanbul'u solladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN