Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görme engellilerin hayatı sahneleniyor

Görme engelli 3 oyuncunun rol aldığı 'Karış Karış', engellilerin yaşamlarından kesitler sunarak 'engelsiz yaşam' için yol gösterecek

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Oyunculuk için görmek gerekmez. Görme engelli 3 oyuncunun rol aldığı 'Karış Karış' adlı oyun, engellilerin yaşamlarından kesitler sunarak, engelsiz yaşam için sahneden yol gösteriyor. 'Karış Karış' yazan ve sahneye koyan Sedat Atamtürk, Altı Nokta Körler Derneği'nde "Tiyatro Altınokta"yı kurduğunu ve bir yıldır görme engellilere tiyatro eğitimi verdiğini belirterek, "Yüzlerce görme engelli ve yüzlerce gören insanla konuştum. Böylece belli başlı konular belirleyerek oyunu yazdım" dedi. Atamtürk, oyunun engellilerin seslerini duyurabilecekleri, hayata bakış açılarını ve kendilerini anlatabilecekleri şekilde kurguladığını ifade ederek, "Oyun, gören ile görmeyen kişilerin evliliği, toplumsal baskı, ailevi baskı, baston ve engelli birinin yaşadığı zorluklar olarak beş bölümden oluşuyor. Amacımız görenle göremeyen insan arasında hiçbir farkın olmadığını anlatmaya çalıştım" dedi.

EMPATİ KURDURTUYOR
Oyunda görme engelli Fatih Gündoğlu, Nilgün Dündar ve Fatoş Öğer'e 11 oyuncu eşlik ediyor. Her bölümde oyuncunun yaşamda karşılaştığı engellere yönelik bir konuşmasının ardından, sergilenen oyunda gören insanların yaptığı hatalar, izleyenlerin empati kurmasını sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engellilerin hayatı sahneleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN