Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekliler telefona sarılınca

Yeni yılla birlikte 2 milyona yakın emekliye intibak zamları yatırılmaya başladı… 2000 yılından önce emekli olanların intibak farkları ve 2013 Ocak dönemi aylıkları ek ödeme tutarlarıyla birlikte önceki gün Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesinde yayımlandı.
Aynı anda binlerce emekli TC kimlik numarası ve sicil numarası ile sorgulama yaparak intibak farklarını görmek isteyince sistem çalışamaz hale geldi.
Üstelik sadece SSK emeklileri için yapılacak bu ödemenin kendilerine de yapılacağını düşünen Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri de sorgulama yapınca ortaya çıkan görüntüyü siz tahmin edin.
Son birkaç gündür bu konuda telefonlarım susmuyor.
İntibak zammı, 2000 yılından önce emekli olan SSK emeklilerinin maaş farklarını gidermek için yapılan bir düzenleme.
Ekstra bir zam değil.
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesi son birkaç gündür adeta tıklanma rekoru kırdı.
Gelin görün ki bu kadar yoğun giriş kimi zaman sistemi kimi zaman da SGK'nın telefonlarını kilitledi.
Bir saatte 400 bin kişi kurum internet sitesine girmiş durumda… Yurtdışı borçlanması ile emekli olan 80 bin gurbetçiye de intibak farkı ödenecek.
Borçlanma ile emekli olmalarına rağmen düşük emekli aylığı alan 80 bin gurbetçi emeklisi 20 ile 350 lira arasında zam alacak. İntibak ile birlikte 2000 yılından önce bağlanan en yüksek emekli aylığı bin 900 liraya ulaştı. Bu arada daha fark hesabına yatırılmadan buna güvenip alışveriş yapan emekliler bile olmuş.
Dereyi görmeden paçayı sıvayanlara ne demeli bilmiyorum.

Türkiye sikke, ziynet altın zengini!

Türkiye, dünya altın piyasasında hızla büyürken, sikke ve ziynet altın üretiminde rekor kırmış durumda. Darphane ve Damga Matbaası 38.5 ton sikke ve ziynet altın üretimi gerçekleştirdi. Türkiye'de bulunan 3 rafineri de dünya referans olarak alınan altın fiyatlarının ve altın standartlarının belirlenmesinde önemli bir kurum olan Londra Külçe Piyasası Birliği tarafından "en iyi üretici" listesine girdi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin altın mücevherat pazar büyüklüğü açısından Hindistan, Çin, Amerika ve Rusya ile birlikte en büyük beş pazarı arasında yer aldığını söyledi.
Türkiye'nin dünyada altın mücevherat üretiminde de Hindistan, İtalya ile beraber ilk üçte yer aldığını belirten Bakan Çağlayan, madeni para üretiminde de ABD ile ilk sıraları paylaştığını bildirdi. Anlaşılan o ki! Türkiye önemli bir rekoru da altın ihracatında kıracak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliler telefona sarılınca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN