Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk 'Kaldırım Picasso'su Ankara'dan çıktı

Giriş Tarihi: 9.1.2013

Üç boyutlu resim yapan dünyaca ünlü ressamlardan etkilenen Ankaralı sanatçı İlker Sarı, ilk üç boyutlu eserini Ankamall Alışveriş Merkezi'nde bir elektronik firması için oluşturdu

Türkiye'nin ilk "Kaldırım Picasso"su Ankara'dan çıktı. Dünyanın en ünlü sokak sanatçısı İngiliz ressam Julian Beever, büyükşehirlerde kaldırımlara yaptığı üç boyutlu resimlerin ardından "Kaldırım Picasso"su olarak anılmaya başlamış, 2011 yılında Türkiye'ye de gelerek bir otomobil firması için resim çizmişti. Ankaralı ressam İlker Sarı, İstanbul'da Beever'ı izledikten sonra üç boyutlu resim yapmaya karar verdi. Sarı, dünyaca ünlü bir elektronik firması için Ankamall AVM'de ilk üç boyutlu resmini yaptı.

TAVRINDAN RAHATSIZ OLDU
Ressam İlker Sarı, ilk çalışmasını Koç Antik sponsorluğunda Ankamall AVM'de sergilemeye başladı. Julian Beever, Riusuke Fukahori gibi dünyaca ünlü ressamların Türkiye'de sergiledikleri tavırdan rahatsız olduğunu ifade eden Sarı, "Öyle bir tavır içindeler ki sanki bu işi başka bir ressam yapamaz. Bundan rahatsızlık duydum ve çalışmaya başladım" dedi.

TEBEŞİR YERİNE AKRİLİK
Üç boyutlu resim yapan sanatçıların genellikle tebeşir kullandığını ancak kendisinin akrilik boya ve cilayla özel bir teknik geliştirdiğini belirten Sarı, bu sayede eserlerin çok daha canlı ve gerçekçi olduğunu kaydetti. Koç Antik sponsorluğunda farklı illere de gideceklerini, gerek AVM'lerde gerekse sokaklarda farklı çalışmalara imza atmak istediğini dile getiren Sarı, bu konuda yerel yönetimlerin desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk 'Kaldırım Picasso'su Ankara'dan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN