Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kemik İliği Bankası'nda para ve personel krizi

AÜ Tıp Fakültesi Akraba Dışı ve Kordon Kanı Bankası Sorumlusu Prof. Dr. Meral Beksaç, personel yetersizliği ve para sıkıntısı nedeniyle uygun verici araştırmasını bırakmak zorunda kaldıklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 9.1.2013
SABAH Ankara'nın "Lösemi Hastaları Banka Mağduru" haberiyle gündeme getirdiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı ve Kordon Kanı Bankası, başka hastanede tedavi gören hastaların uygun verici araştırmasını zorunlu olarak bıraktıklarını açıkladı. Banka sorumlusu ve Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü doku tiplendirmesini yapan iki bankadan biri olan Ankara Kemik İliği Bankası'nın eleman ve ödenek yokluğu nedeniyle kendi hastaları dışında kişilerin uygun verici araştırmasını artık yapamadıklarını söyledi. Banka, artık sadece hastaların olası verici araştırmasını yapıp, diğer aşamaları nakil merkez koordinatörlerine bırakıyor.

"İŞLERE YETİŞEMİYORUZ"

Prof. Dr. Beksaç, bugüne kadar iki tarama koordinatörüyle gece gündüz çalıştıklarını belirterek, "600'den fazla hastanın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla yurtdışına yapılan yüzlerce yazışma ve belgeleri takip edecek kadroya sahip değiliz. Bugüne kadar iki kişiyle bu işleri yürütürken iş yükünün artması nedeniyle yetişemez hale geldik. Türkiye'de eskiden 3 nakil merkezi, akraba dışı nakil yaparken artık 16 merkezde bu işlem gerçekleştiriliyor. Ayda 1-2 nakil olurken şimdi 15 nakil yapılıyor. Biz de mevcut personelimizle hizmet veremez hale geldik. Çalışacak personel bulmakta da iş yoğunluğu nedeniyle zorlanıyoruz" dedi.

"ZARAR EDİYORUZ"
SGK'nın taramalarda çıkardığı bürokratik engelleri eleştiren Prof. Dr. Meral Beksaç, "Bir test için SGK,kişilerden 12 ayrı evrak istiyor. Evraklardan birinde hata olsa geri gönderiyor ve süreç yeniden başlıyor. Bu nedenle ödemeler de gecikiyor. Geciken ödemeler nedeniyle üniversite de zor durumda kalıyor. Biz üniversite olarak doku tiplendirmelerini yüzde 100 zararına yapıyoruz. Masrafları üniversite üstleniyor" dedi.

Bilgi notu asıldı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı ve Kordon Kanı Bankası'nın duvarlarında artık şu yazı asıldı: "Gönüllü kök hücre vericilerinin doku tiplendirme test ücretleri halen Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında olmadığı ve DPT ile üniversitemiz kaynaklarından temin edilen fonun dahi kayıt olan vericilerin tümünün doku tiplendirme masraflarını karşılamadığı için yeni kaynak temin edilene kadar gönüllü kaydı alamayacağımızı duyuruyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemik İliği Bankası'nda para ve personel krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN