Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf YALKIN: Ankara futbolu nereye?

Giriş Tarihi: 9.1.2013
Bir ülkede futbol neden ileriye gitmez?
Yapılan araştırmaların sonucuna göre, bunun üç temel sebebi var:
1-Sporcu üretimindeki tıkanıklık (Altyapı çalışmalarında aksamalar).
2-Kriter aranmaksızın ülke futboluna dahil olan yabancı sayılarındaki anormal artış. (Ülke futbolcusunun yolunun tıkanması)
3-Sporcu sendikalarının bulunmayışı (Sporcuların haklarını yeterli biçimde alamamaları) Gazetecilik mesleğime başladığımdan bu yana, üç konuda sıkıntılar olduğunu, ancak hiçbir zaman çözüm için ciddi atılımlar yapılmadığını gözlemledim.
Bu işin üst boyutu… Gelelim asıl meselemize; Başkent futbolunun "acıklı" durumuna… Ankara bir zamanlar futbolcu üretiminde "bir fabrika gibi" çalışırdı.
Ülke futboluna bu bağlamda yaptığı katkıyı, o dönemleri bizzat yaşayanlar çok iyi bilirler… 19 Mayıs Stadı'nın yanındaki dış sahalarda müsabakaları izlemeye gelen onlarca kulüp başkanı, yönetici, teknik direktör ve antrenör olurdu.
Hatta Ankara dışından gelen "futbol simsarları" da tribünde boy gösterirlerdi.
Bu zevat, pür dikkat maçları izler, ciddi ciddi notlar alırdı… Sezon sonunda mutlaka 3- 5 "Flaş isim" çıkardı ortaya… Bunlar, ya Ankara'da profesyonel ligdeki takımlara gider, ya da "İstanbul piyasasında boy gösterme" şansını bulurdu… Vasat ama gelecek vadeden bir çok genç futbolcu da "Anadolu kulüpleri" tarafından kapışılırdı… Başkent'teki amatör takımlar için bu durum, bir anlamda "hayatlarını idame ettirmeleri için" önemli bir gelir kaynağıydı… O tozlu, çamurlu, berbat denilebilecek sahalardan çıkan bu cevherler, sahalar düzeldikten sonra bıçakla kesilircesine yetişmez oldu… Amatör bakış açısı, "işin içine paranın anormal biçimde girmesiyle" tuzla buz oldu adeta… Ankara'da bu güzel "futbol pazarı" artık kurulmuyor.
Ne yıldız adayı futbolcular var, ne de gelip onları izleyenler… Başkent'in futbol membaı kurumuş durumda.
Baksanıza, bir zamanlar ligde 6 takımla boy gösteren Ankara, şimdi "tek umut olarak" Gençlerbirliği'ni görüyor…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Ankara futbolu nereye?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN