Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, geri dönüşüme bir yenisini ekledi

Giriş Tarihi: 11.1.2013 10:34 Güncelleme Tarihi: 11.1.2013 10:37

Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (Albiyobir) arasında yapılan ortak çalışma sonucunda su ve hava ile temas ettiğinde bozularak kanserojen etki gösteren kullanılmış bitkisel atık yağlar, geri dönüşümle toplanarak ekonomiye tekrar kazandırılacak.

'ne bağlı tüm Kadın Eğitim Kültür Merkezleri ve Gençlik Merkezleri'nde kadın ve gençlere anlatılacak olan uygulamanın tanıtımı için Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi'nde merkez sorumlularına, Kimya Mühendisi Nagihan Çakır tarafından bilgilendirme semineri verildi. Lavabolardan dökülerek kanalizasyona gönderilen atık yağların hem kanal sisteminde hem de atık suyun arıtılmasında büyük güçlüklere neden olduğunu anlatan Çakır, 'Bu olumsuz etkileri azaltmak amacıyla yaklaşık 40 bin konutu kapsayan bir duyuru çalışması yapılacak ve evlerden plastik kaplar içerisinde merkezlere getirilen bitkisel atık yağlar toplanıp, biyodizel ve sanayide kullanılan makine yağlarına dönüştürülerek ekonomiye yeniden kazandırılacaktır' diye konuştu.

Altındağ Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ali Şen ise, 'Daha önce ambalaj atıkları ve atık pillerle ilgili benzer bir çalışma başlatmıştık. Şimdi de bitkisel atık yağların ekonomiye tekrar kazandırılması için çalışıyoruz. Yapılacak çalışmalar ile atık yağların kanalizasyona dökülmesini engellemeyi ve vatandaşlarımızın sağlıklarını korumalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altındağ Belediyesi, geri dönüşüme bir yenisini ekledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN