Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Arda Boyları' dans sahnesinde

Ankara Devlet Opera ve Balesi, türküdeki hikayeden yola çıkarak birbirine sevdalı Halime ve Recep'in hüzünlü aşklarını modern dansla sahneye taşıdı

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Trakya yöresine ait "Arda Boyları" türküsünden yola çıkan Ankara Devlet Opera ve Balesi, birbirine sevdalı Halime ve Recep'in hüzünlü aşk hikayesini sahneye koydu. Eserin reji ve koreografisini üstlenen Özgür Adam İnanç, Arda Boyları'nın türküden dansa uzanan yolculuğunu anlattı. Bütün kültürlerde yerel unsurların sahneye taşınarak zenginleştirildiğini vurgulayan İnanç, '"Biz buna çok müsaitiz. Bizim halkımız güzel müzik duyduğunda oynamayı sever. Neden biz bunu sahnede görmeyelim" diye konuştu.

"HALA GÜNCEL BİR SORUN"
Türkünün çok etkileyici olduğunu, hikayesini dinledikten sonra sahneye aktarılarak daha geniş kitlelere ulaşmasını istediğini belirten İnanç, hikayenin hala güncel bir sorun olduğuna dikkat çekti. İnanç, eseri "Zaman arasında, masal boyutunda geçiyormuş gibi" sahneye koyduklarını ve hikayedeki dramatik yapıda geçen kadın, erkek, namus, toplum baskısı, ağa, aracı gönderme gibi unsurlar üzerinde çok çalıştıklarını kaydetti.

"DÜNYADAN FARKLI DEĞİL"
Özgür Adam İnanç, hikayedeki ağa olgusunun derebeyi formunda dünyanın pek çok yerinde karşılaşıldığına dile getirerek, "Bizde yaşanan olaylar dünyadakinden çok farklı değil. Sadece biz bunu bir sıcaklıkla yansıtabileceğimiz için bir tat bırakabilir" diye konuştu.

HÜZÜN YAŞANIYOR
Bir türkünün hikayesinden dansa uyarlanan "Arda Boyları"nda, çok sesli müzik ile halk müziği sentezleniyor. Trakya Bölgesi'nden Börülce, Dere Geliyor Dere, Selanik, Çalın Davulları, Arda Boyları gibi türkülere darbuka, saz, asma davul gibi yerel sazların verdiği sese, zaman zaman halk oyunu motifleri de eşlik ediyor. Danslı gösterideki kına gecesinde, Halime'nin eline, allar içinde kına yakılırken, mumların aydınlattığı sahnede herkesin beklediği "Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar" ile hüzün yaşanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arda Boyları' dans sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN