Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sedirden tekneyle açık denizde seyahat

Giriş Tarihi: 11.1.2013

Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayat Erkanal, Ege'den Mısır'a deniz aşırı seyahat edeceklerini söyledi

Bilim adamları, 3 bin 500 yıl önceki deniz taşıtını örnek alarak sedirden yapacakları tekneyle açık denizde seyahat edecek. İzmir Urla'dan Nil'e ulaşmayı hedefleyen bilim adamları, seyahatte dönemin yön bulmaya yarayan aletlerini kullanacak. Ankara Üniversitesi (AÜ) Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hayat Erkanal, projeye "Ege'den Mısır'a Antik Çağlarda Denizler Aşırı Seyahat Yolculuğu" adını verdiklerini söyledi.

TARİHİ YOLCULUK
Sedirden bir tekne yapacaklarını anlatan Erkanal, Milattan önce 2. binin ikinci yarısında Mısır ile Ege dünyasındaki doğrudan ilişkiyi kanıtlamak istedikleri dile getirdi. Erkanal, "Kybele Gemisi'nin tarihi yolculuğuna başladığı nokta olan Urla'dan yola çıkacağız. Yapacağımız Uluburun-4 adlı teknemizle Anadolu sahillerini takip edeceğiz ve Girit'ten Nil Nehri'nin içine gireceğiz" diye konuştu.

10-12 KİŞİ KATILACAK
Erkanal, deneysel projelerle denizcilikle ilgili yeni birtakım şeyler öğreneceklerini tahmin ettiklerini anlatarak, "Açık denizde seyahat etmemiz, antik navigasyon aletlerini denememiz ve oraya varmamız büyük bir başarı olacak. Normal şartlarda bu tür (yelkenli) teknelerde 6-7 kişi oluyor ama pek çok bilim insanı ve navigasyonla ilgili uzmanlar olacağından sanırım seyahate 10-12 kişi katılacak" dedi.


Öncü projelerin destekçisi
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de merkez bünyesinde daha önce yapımı gerçekleşen ve geçen yıl ekim ayında "Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk" projesini başarıyla tamamlayan Antik Kybele Gemisi'ni hatırlatarak, üniversitenin tarihsel duyarlılığı yüksek nesiller yetiştirilmesi konusuna büyük önem verdiğini ve öncü projelerin her zaman destekçisi olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sedirden tekneyle açık denizde seyahat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN