Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asfalt parası isyanı

Çankaya Belediyesi'nin Cevizlidere Mahallesi sakinlerinden iki yıl içinde iki kez asfalt parası istemesi, vatandaşın tepkisine neden oldu

Cevizlidere Mahallesi sakinleri Çankaya Belediyesi tarafından "yol harcamaları katkı payı" adı altında kendilerinden istenen asfalt parasına isyan etti. İki yıl içinde iki defa istenen asfalt parası nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen mahalleli, "Sokaklara asfalt atıp bizden iki defa asfalt parası isteniyor. Bunun sonu yok mu" diyerek, belediyeye tepki gösterdi.

"SON KULLANMA TARİHİ YOK MU?"
Asfalt parası için belediyeye yaptığı başvurunun reddedildiğini söyleyen Ali Ocaklı, "2004 yılında atılan asfaltın parasını 2010'da ödedik. Belediye, şimdi 2007 yılında attığı asfaltın parasını istiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Dükkandan aldığımız ürünün bile son kullanma tarihi olur. Bozuksa düzeltilir, değiştirilir. İki yıl önce asfalt atıldı. Sürekli asfalt atıp, bizden para mı istenecek?" dedi.

"BEDEL 3 KAT ARTTI"
"Yol harcamaları katkı payı" adı altında daire başına tebliğ edilen bedelin 3 kat arttığını ifade eden Hilmi Karaalioğlu, "Biz 2004'te atılan asfaltın parasını 2010 yılında 210 TL olarak ödedik. 2012'nin sonunda ise 2007'de atılan asfaltın parası için 626 TL ödememiz tebliğ edildi. Böyle bir hesaplama mı olur? Aynı yol, aynı sokak, aynı asfalt… Fatura 3 kat artar mı?" diye konuştu.

Apartmana duble fatura
Kendisine hem Çankaya Belediyesi'nden hem de Büyükşehir Belediyesi'nden asfalt parası geldiğini söyleyen Mustafa Zeybek, "Benim ev köşe başında. Apartmanın bir tarafı caddeye bir tarafı sokağa bakıyor. Caddeye bakan taraf için Büyükşehir'den 900 TL, sokağa bakan taraf için ise Çankaya Belediyesi'nden 550 TL asfalt parası geldi. Bu kadar vicdansızlık olmaz" dedi.

'Daha önce de ödenmişti'
Mahale sakinlerinin gönderilen tebliğlerden şikayet ettiğini anlatan Cevizlidere Mahallesi Muhtarı Eyüp Sabri Kılıç da "2004'te inşa edildiğinde müteahhitler belediyeye asfalt paralarını ödedi. O paraları mahalleliden bir kez daha tahsil ettiler. Asfaltı telefon, su, internet için kesen herkes parasını ödüyor. Halen bu insanlardan neden asfalt parası alınıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asfalt parası isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN