Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent ihracatta da şampiyon

Ankara'nın 2012'deki ihracatı, yüzde 10 artışla 6.6 milyar doları buldu. Sıralamada 5'inci olan Başkent, büyük iller içinde ihracatını en çok artıran şehir. En fazla Irak, Çin ve ABD'ye mal sattık

Yeni teknolojilerle her geçen gün üretimlerini çeşitlendiren Ankaralı sanayiciler, ihracatın da şampiyonu oldu. Ankara, 2012 yılının tümünde 6.6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İhracatta bir önceki yıla göre yüzde 10'luk artış gözlendi. İhracat sıralamasında 5'inci olan Başkent, büyük iller içinde ihracatını en fazla artıran şehir oldu. Ankaralı sanayiciler, en fazla Irak, Çin ve ABD'ye mal sattı. Sektör bazında ise kimyevi maddeler, makine ve aksamları ile çelik ürünleri başı çekti.

HIZ KESMİYOR

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) kayıtlarına göre, Başkent'in 2012 yılındaki toplam ihracatı 6 milyar 550.3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ankara, geçen yıl 179 ülke ve 14 serbest bölgeye ihracat yaptı. Aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatı ise yüzde 3.4'lük artışla 137 milyar 710 milyon dolara ulaştı. Başkent, ihracat sıralamasında İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir'in ardından 5'inciliği aldı.

EN ÇOK IRAK'A MAL SATTIK

Başkentli sanayiciler, en fazla ihracatı Irak'a gerçekleştirdi. Sancılı bir dönemi geride bırakan Irak'a 2012 yılında Ankara, 598.7 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bu ülkeye yönelik ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 52.4'lük hızlı bir artış gösterdi.

ÇİN İKİNCİ SIRADA
Çin 597.4 milyon dolarlık ihracatla ikinci, ABD'de ise 532.5 milyon dolarla üçüncü oldu. Çin'e yönelik ihracatta yüzde 12, ABD'ye gerçekleştirilen ihracatta ise yüzde 41'lik büyüme gözlendi. Ankara, 2012 yılındaki ihracatının dörtte birini bu üç ülkeye yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent ihracatta da şampiyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN