Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir Hilal Uğruna

'Çanakkale Şehitlerine' şiiriyle tarihin görmediği bir destanı kaleme alan Mehmet Akif'in hayatı, ADT'nin "Bir Hilal Uğruna" adlı oyunuyla ilk kez sahneye taşınıyor

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Çanakkale ve Sakarya'nın şairi Mehmet Akif'in hayatı, "Bir Hilal Uğruna" adlı belgesel bir oyunla ilk kez Devlet Tiyatroları sahnesine taşınıyor. Şairin Atatürk'ün davetiyle İstanbul'dan yanına Eşref Edip'i de alarak Ankara'ya gelmesi ve cami cami dolaşarak halkı Kuvayı Milliye saflarına davet etmesi destansı bir yorumla anlatılıyor.

DUYGULU ANLAR

Genç ve yetenekli oyunculardan oluşan bir kadroyla Semih Sergen tarafından sahneye konulan oyunda, 4 dil bilen, şair, yazar, veteriner hekim Mehmet Akif'in, vatan söz konusu olduğunda kariyer hesaplarına girmeden, bir "er oğlu er" olarak nasıl cepheye koştuğu gözler önüne seriliyor. Mehmet Akif hayranı olduğunu, altını çizerek vurgulayan yönetmen Semih Sergen ve ekibi, Orhan Asena Deneme Sahnesi'nde yaptıkları provalarda duygulu anlar yaşıyor.

'ATATÜRK İLK ONU ÇAĞIRDI'
29, 30, 31 Ocak günlerinde Altındağ Tiyatrosu'nda seyirciyle buluşacak oyunun bir Mehmet Akif belgeseli olduğunu ifade eden Sergen, şöyle konuştu: "Akıldan uydurulmuş hiçbir şey yok. Tamamen belgelere dayalı hazırlandı. Atatürk'ün İstanbul'dan güvenerek çağırdığı ilk adam Mehmet Akif'tir. Güveneceksin ki çağıracaksın. Mehmet Akif, yanına Eşref Edip'i alıp Ilgaz üzerinden Ankara'ya gidiyor. Oyunda bu da var. Kurtlar bir köpeği parçalıyor. O kurtlar onları da parçalayabilirdi. Bu tehlikeyi göze alıyorlar."

'HAKSIZLIĞA UĞRADI'
Mehmet Akif'in Milli Mücadele döneminin sonrasında bir kesimin haksız saldırılarına maruz kaldığına dikkat çeken Sergen, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnançlı bir şairin Türkiye'de baş tacı edilmesine karşı çıkıyorlar. Hakkı yenen bir Kazım Karabekir bir de Mehmet Akif var. Atatürk benim baş tacım. O olmasa bugün Türkiye'nin ne felaketler içinde olacağını en iyi bilenlerden biriyim. Ama bunları bilmek demek öbürlerinin hakkının yenebileceği anlamına gelmiyor. Hakkı yerden kaldırıp aldığın yere koyacaksın! Onlar da yerden kaldırılıp baştacı edilmelidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Hilal Uğruna
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN