Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Senfoni orkestrasını çocuklar yönetiyor

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) "eğitim konserleri" sayesinde çocuklar hem hayatın içindeki müzikle tanışıyor hem de bir meslek olarak orkestra şefliğini tecrübe ediyor

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Üç yıldır Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) düzenlediği "eğitim konserleri" sayesinde çocuklar konser salonlarında dilediğince vakit geçiriyor. Rutin konserlerin resmi atmosferinden sıyrılan salonlarda çocuk sesleri yankılanıyor. Çocuklar, bir günlüğüne de olsa belirli kalıplara hapsedilen eğitim müfredatının dışına çıkarak hayatın içindeki müzikle tanışıyor.

SANAT BİLGİSİ ALIYORLAR
Ünlü
bestecilerin eserlerini dinleyen çocuklar hem klasik batı müziği hem de konser salonu adabı hakkında bilgi ediniyor, ünlü bestecileri tanıyor. CSO'nun büyük bir özveriyle düzenlediği eğitim konserleri, bu yıl Çankaya Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doğa Koleji'nin işbirliğiyle devam ediyor.

15 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan "Kültür, Sanat ve Eğitim İşbirliği Protokolü" çerçevesinde sürdürülen konserlere yıl boyunca 15 bin öğrencinin katılması planlanıyor. Konserlerle resmi ve özel okul öğrencilerinin müzik alanındaki ilgi, istek ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmak, onları profesyonellerle buluşturmayı amaçlanıyor.

Yılın ilk konseri
CSO Konser Salonu'nda gerçekleşen yılın ilk konserinde çocuklara Mozart, Çaykovski, Johann Strauss, Kara Karayev, Ahmed Adnan Saygun gibi bestecilerin eserlerinden örnekler sunuldu. Klasik Batı Müziği ve konser salonu adabı hakkında bilgi verilen öğrenciler, orkestrada bulunan keman, viyola, viyolonsel ve kontrabasla tanıştı. Eğitim konserlerinin daimi şefi Burak Tüzün, çocuklara orkestrayı yönetip yönetemeyeceklerini sordu. İstekli öğrenciler sahneye gelerek CSO'nun önüne geçti. Hareketleriyle orkestra üyelerini ve seyircileri hayli eğlendiren öğrencilerin yaptıkları işten büyük keyif aldıkları görüldü.

Islıklar yükseldi
Eğitim konserinde çalınan ilk eserden sonra salondan ıslıklar yükselince Şef Burak Tüzün, çocuklara salonda ıslık çalınmaması gerektiğini söyledi ve bir daha ıslık sesi duyulmadı. Tüzün, "Beğenmezseniz alkışlamayın o size kalmış. Ama beğenirseniz sadece alkışlayın. Islık, tribünlerde olabilir ama konser salonunda olmaz" diyerek çocukları ikna etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Senfoni orkestrasını çocuklar yönetiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN