Süleyman Uyar'ın adı okulda yaşıyor

Çankaya Süleyman Uyar İlkokulu'nda akademik eğitimin yanı sıra büyüklere saygı, arkadaşlık, dostluk gibi 'değerlere' büyük önem veriliyor

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Teknolojinin hızla ilerlemesiyle her geçen gün yozlaşan 'değerler', Çankaya Süleyman Uyar İlkokulu'nda yeniden gün ışığına çıkıyor. Akademik eğitimin yanı sıra 'büyüklere saygı' 'hoşgörü', 'arkadaşlık', 'dostluk' gibi değerlerin önemi hayata geçirilen birçok projeyle anlatılıyor. Öğrenciler, aktif olarak yer aldıkları bu projelerle 'değerleri' içselleştirebiliyor.

GENÇ YAŞTA VEFAT ETTİ

Okul, 10 Şubat 1953'te Yozgat'ta doğan hayırsever işadamı Süleyman Uyar'ın adını taşıyor. Erken yaşta iş hayatına atılan, Uyar Şirketler Topluluğu'nun ilk çekirdeği olan Akdağ AŞ'yi, Trans Anka AŞ.'yi ve Trans Varo AŞ.'yi kuran başarılı işadamı genç yaşta yakalandığı amansız hastalık sonucu 19 Ocak 1991 tarihinde vefat etti. Yaptığı hayır işleriyle her zaman adından söz ettiren Süleyman Uyar, sağlığında pek çok hayır kurumlarına yardımda bulundu, kamu yararına çalışan derneklere, eğitim ve öğretim kurumlarına öncülük etti. Hayattayken en çok okul yaptırmayı isteyen Uyar'ın bu dileğini ise ölümünün ardında kardeşi Sedat Uyar hayata geçirdi.

SÜLEYMAN DEMİREL AÇTI

Dönemin Başbakanı Süleyman Demirel tarafından açılan okul, 1991-1992 eğitimöğretim döneminde hizmete girdi. Okulda 2 ana sınıfı, 23 derslik, 2 teknoloji tasarım odası, 1 resim odası, 1 fen ve teknoloji laboratuarı, 1 spor salonu, 1 konferans salonu, 1 kantin, 3 idareci odası, 1 rehberlik servisi, 1 kütüphane, 1 memur odası, 2 beden eğitimi soyunma odası, 1 arşiv, 1 hizmetli odası

DEĞERLERE ÖNEM VERİLİYOR
Çankaya Süleyman Uyar İlkokulu yöneticilerini ve öğretmenlerini diğer eğitim kurumlarından ayıran en önemli özelliklerden biri 'değerlere' önem vermesi… Hemen hemen tüm öğretmenler 'büyüklere saygı', 'arkadaşlık' gibi kavramların içselleştirilerek, davranışa dönüştürülmesi için birçok proje hayata geçiriyor. Her yıl düzenlenen 'öykü yarışması'nda bu yıl 'saygı' konusu ele alınacak. Öğrenciler, oluşturulan ağacın yapraklarına değerlerle ilgili yazdıkları sloganları asıyor, panolarda bu konulardaki görüşlerini paylaşıyor. Özellikle ana sınıfı öğrencileri her yıl mutlaka bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiriyor. Kimi zaman yaşlıları ziyaret ederek, küçük yaşta 'değerler' kavramıyla karşılaşan minikler kimi zaman da akranlarını unutmuyor. Bu yıl da öğretmenleri Berrin Özgan'ın girişimiyle öğrenciler 'Oyuncağımı Paylaşıyorum' projesini hayata geçirdi. Evlerinden getirdikleri en çok sevdikleri oyuncakları öğrenciler, akranlarıyla paylaşacak.


ARKADAŞINA GÖNDER
Süleyman Uyar'ın adı okulda yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN