Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kahveci esnafının eğlence mücadelesi

Altındağ Belediyesi, eğlence programı yayınlayan 400 kahvehaneden günlük 10 lira vergi talebinde bulundu

Altındağ Belediyesi ile kahveciler arasında "eğlence" kavgası yaşanıyor. Altındağ Belediyesi, sayısal, dijital ve internet ortamında spor karşılaşmaları ve eğlence programı yayını yapan kahvehanelerden günlük 10 lira eğlence vergisi ödemelerini istedi. Kahvehanelerin eğlence vergisinden muaf olduğunu savunan esnaf ise belediyenin bu kararını zaman kaybetmeden geri çekmesi gerektiği görüşünde. Belediye yetkilileri ise sadece bildirimde bulunanlardan bu verginin alınacağını bildirdi.

MEKANLARA YAZI GİTTİ
Altındağ Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü, ilçede bulunan yaklaşık 400 kahvehaneye eğlence vergisiyle ilgili yazı gönderdi. Yazıda, Altındağ Belediye Meclisi'nin kararıyla söz konusu işyerlerinde yapılan ya da yapılacak olan sayısal, dijital ve internet ortamında şifreli veya ön izinli spor müsabakaları ile eğlence programı yayını halinde günlük 10 lira eğlence vergisi alınmasının kararlaştırıldığı belirtildi. Yazıda, bu yayınların yapılmasına rağmen bildirimde bulunulmaması ve eğlence vergisinin ödenmemesi durumunda esnafın ceza ödeyeceği vurgulandı. Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, kahvehanelerin eğlence vergisinden muaf olduğunu belirterek, "Spor karşılaşmaları ve eğlence programları için biz gerekli paraları ilgili kurumlara ödüyoruz. Bizden neden bunlar için ayrıca vergi istendiğini anlayamıyoruz. Zaten esnafımız zor durumda" dedi. Konuyla ilgili olarak Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'yle görüşmek istediklerini, ancak irtibat sağlayamadıklarını ifade eden Güven, karardan geri adım atılmasını istedi.

"YASAYA AYKIRI DEĞİL"
Altındağ Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Orhan Babuccu, yasaya aykırı bir işlem yapmadıklarını belirterek, "Kahvehanelerde toplu maç gösterimi yapılıyorsa bunun eğlence vergisine tabi olduğunu düşündük. Eğer bu işi yapıyorlarsa bize bildirimde bulunmalarını istedik. Bugüne kadar sadece 1 kahvehaneden bildirim aldık. Bu iş tamamen beyan esaslı olacak. Bildirimde bulunanlardan bu vergiyi alacağız" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kahveci esnafının eğlence mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN