Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalitesiz tele 1358 TL ceza

Giriş Tarihi: 2.2.2013

Başkent'teki 10 kuyumcuya elektronik terazilerindeki mühür telinin kopuk olması gerekçesiyle 1358'er lira ceza kesildi

Kuyumcular, elektronik terazilerde kullanılan mühür telinin kalitesizliği nedeniyle ceza mağduru oldu. Esnafın başvurusu üzerine kontrol için dükkanları gezen Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü görevlileri, 10 kuyumcuya terazilerindeki tellerin kopuk olması nedeniyle 1358'er lira ceza kesti. Ankara Kuyumcular Odası ise tellerin TSE standartlarına uygun olmadığını belgeledi.

ESNAF ŞAŞKIN

Hassas ölçüm yapan elektronik terazilerin muayeneleri, iki yılda bir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından gerçekleştiriliyor. Kuyumcuları gezen görevliler 5-10 TL değerindeki tellerin kopuk olması nedeniyle 10 kuyumcuya 1358'er lira ceza kesti.

"AYARI DEĞİŞTİRMİYOR"
Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Hüseyin Çavuşculu, tellerin kopmasının terazinin ayarıyla ilgisi olmadığını vurgulayarak, "Mühür telleri 2004'ten bu yana terazilerin üzerinde bulunuyor. Esnaf her gün terazilerini temizliyor. Oldukça sert olan bu teller gördüğümüz kadarıyla kırılmaya da müsait. Bu tel kırılsa bile terazinin eksik ya da fazla tartması mümkün değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalitesiz tele 1358 TL ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN