Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türküleri 'Gittin' albümünde buluşturdu

Giriş Tarihi: 2.2.2013
Televizyon ve radyo programları vasıtasıyla ciddi bir dinleyici kitleye ulaşan, videoları internet üzerinden hızla yayılan sanatçı sevenlerinden gelen talepleri de dikkate alarak "Gittin" adıyla ilk albümünü yayınladı. Henüz tadilatı bitmeyen Kuğulu Park'ta görüştüğümüz Eren, her şeye rağmen Ankara'yı sevdiğini söyledi.

"Gittin" ilk albümünüz mü?
Evet. Çok uzun yıllardır televizyon programı yaparken albüme çok ihtiyaç duymamıştım. Çünkü programın hemen akabinde internette görüntülerini izleme imkanı buluyordu izleyenlerimiz. Ama artık bir albüm yapma zamanımız gelmişti.
Nasıl bir albüm oldu?
Albümde 8 eser var. 3'ü beste, 5'i de Türk Halk Müziği'nin repertuvarından alınma anonim türkülerden oluşuyor. Bestelerden biri, 'Seni Aşka Yazmalı' Onur Akın'a ait. Albümde iki tane Erkan Yavuzer bestesi var ayrıca. Özlem Özdil de bir Erzincan türküsü olan 'Bülbül Havalanmış Yüksekten Uçar'ı kendisi düzenledi ve sazıyla eşlik etti.
Nerede hazırladınız?
Tamamıyla Ankara'da yaptık.

"KORO BİZİM MUTFAĞIMIZ"
Türk Sanat Müziği'ne yakın bir edayla okuyorsunuz türküleri…

İzleyenlerimiz
ve dinleyenlerimiz bilirler ki Özgür Eren'in bir duruşu vardır. Onların benden dinlemeyi çok sevdiği türküleri ve şarkıları vardır. Yurttan Sesler Korosu'nun bir elemanıyım, orası bizim mutfağımız, asıl yerimiz orası ama televizyon programı yaptığınız zaman biraz şova dayalı işler de yapmanız gerekebiliyor. Gerek halk müziği gerek sanat müziği gerekse popüler müzikten okumaya çalıştım şimdiye kadar. Çok beğenildi. Albümde de bu konsepti yakalamaya çalıştık.
Aşk ve sevda türküleri çoğunlukta. Bu da dinleyicilerinizin tercihi mi?
Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği ifadeler var albümde. Hayatın içini ne kadar doldurabilirseniz o kadar mutlusunuz. Türk milleti olarak da bizim doldurduğumuz hayatın içinde aşk ve sevda çok yoğundur. Hüzün dalgalarının çok yoğun olduğu bir memlekette yaşıyoruz. Aşk temasını bu amaçla işledik albümde. Melankolik ve türkü ağırlıklı bir albüm ama zaten albümü yaparken benden beklenilen şeyi gerçekleştirmek istedim.
Ailenizde başka müzisyen var mı? Babam bağlama ve ud çalıyor. Annemin sesi çok güzeldir. Kardeşim Onur da çok yatkın ama ailede bir tane sanatçı yeter diyor. Bu nedenle gerek duymadı. Sanat müziğine olan yatkınlığım babamdan geliyor. Oradan gelen bir kulak doygunluğu var. Halk müziği ile sanat müziğinin ortak repertuvarları vardır. Makamsal olarak farklıdır ama duyduğunuzda ortak olduğunu görürsünüz.
Anne-babanızın asıl mesleği ne idi?
Öğretmen emeklisi ikisi de. Onlarla birlikte Anadolu'nun çeşitli yörelerinde bulunma imkanım oldu. Konserler ve kendi özel işlerim vesilesiyle de pek çok yere gittim. Antakya doğumluyum ama oraya gitmek nasip olmadı.
Oralarda türkülere daha fazla ilgi var galiba.
Artık her yerde türkülere yoğun bir ilgi var. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin etnik müzik ön saftadır. Bizim müziğimizde çok derin anlatımlar var. Gittiğim hiçbir ülkede yabancılık çekmedim bu nedenle. Notalardan kurulmuş bir sistem ama ortak bir dil.
İlginiz hep halk müziğinden yana mı oldu?
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü'nde okudum. Devlet Tiyatroları'nda çalıştım iki yıl. Seslendirme, sunum, reklam spikerliği yaptım. Ama bütün bunların ötesinde işin görsel kısmıyla daha çok ilgileniyorum. Radyo mu televizyon mu diye sorarsanız, radyo, kültürümüzün, folklorün devamlılığı için bize verilmiş bir görev. Ama kendimi televizyonda çok daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.
Televizyon programı nasıl gidiyor?
Çok güzel. Bana eşlik eden sanatçı eden arkadaşlarım oluyor. TRT olunca iş başka oluyor. Her anlamda daha itinalı davranmak zorundayız. Sanatçı, toplumda hane halkından biridir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türküleri 'Gittin' albümünde buluşturdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN