Cildinizi soğuktan koruyun

Giriş Tarihi: 3.2.2013

Kuru ve soğuk havalar nedeniyle cildin daha çabuk gerildiğini ve çatladığını belirten uzmanlar, kış aylarında özel bakımı öneriyor

Soğuk havalarla cildiniz çok çabuk kuruyor ve parlaklığını kaybediyorsa özen göstermenizin vakti geldi demektir. Flavius Estetik ve Güzellik Kompleksleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan İbiş, kış mevsiminde cildi dış etkenlere karşı korumanın çok kolay olmadığını belirterek, soğuk ve kuru havanın yanı sıra yağan kardan ve buzdan yansıyan ışık nedeniyle cildin risk altında olduğunu söyledi.

KURUR VE ÇATLAR

Evdeki sıcak ve kuru hava ile dışarıdaki soğuk hava arasında cildin yaşayacağı uyum güçlüklerinin de ciltte oluşan zararı arttırdığına dikkat çeken Dr. İbiş, "Bu değişim yüzünden cildimizde kuruma ve gerilmenin yanı sıra çatlamalar, kahverengi lekeler ve sıklıkla da kılcal damar genişlemelerine bağlı kırmızılıklar oluşur. Hava soğuyup kurudukça cildimizin yaşamsal nem ihtiyacı da artar, cilt pürüzlü bir hal alır. Kuru ve soğuk havadan ilk etkilenen cilt kısmı ise dudaklarımızdır, kuruma ile ortaya çıkan çatlak dudaklar ve pürüzlü eller de kış aylarında adeta cilt bakımı ihtiyacını daha gerekli kılar" dedi.

Pratik öneriler
Cilt hücrelerinin içten su ile beslenebilmeleri için gün boyu en az 2.5 litre su, bitki çayları, şekeri az meyve suları veya süt ürünleri içilebileceğini hatırlatan Dr. İbiş, şu önerilerde bulundu: "Sıcak odalarda veya ortamlarda içi su dolu kaseler veya ıslak bezleri ısıtma sisteminin üzerine koymalısınız ki havadaki nem oranı artsın. Günde en az bir kez duşun alın. Genelde iki günde bir banyo yapmak cilt için yeterli olabilir. Sabun kullanımında özellikle beyaz sabunların yerine gliserinli veya zeytinyağlı doğal sabunlar tercih edilmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildinizi soğuktan koruyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN