Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 bin patron var

Memur kenti olarak bilinen Ankara, patronların da şehri. TÜİK verilerine göre Başkent'te 192 bin işveren ve kendi hesabına çalışan bulunuyor

Bürokrasinin yoğunluğu nedeniyle her fırsatta "memur kenti" olarak tanımlanan Ankara, aslında patronların da şehri. Başkent'te işveren konumunda ya da kendi hesabına çalışanların sayısı 200 bine yaklaşıyor. Patronlar, toplam istihdamın yüzde 12'sini oluşturuyor. Ücretli, maaşlı ya da yevmiyeli çalışanların sayısı ise 1.3 milyonun üzerinde. İstihdam edilenlerin yüzde 70'lik bölümü hizmet sektöründe çalışıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nüfus ve konut araştırmasını açıklamaya başladı. 2011 yılının baz alındığı çalışma, örnekleme yöntemiyle seçilen sayım bölgelerindeki 2.2 milyon hanenin yanı sıra kurumsal yerlerde bulunan kişilerle yapıldı.

YÜZDE 85.5'İ ÜCRETLİ
Araştırmaya göre, Ekim 2011 itibariyle Ankara'da istihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 570 bin düzeyinde bulunuyor. Bunların 1 milyon 343 binlik bölümünü ücretli, maaşlı ve yevmiyeli çalışanlar oluşturuyor. Ücretli çalışanların toplamdaki oranı yüzde 85.5'i buluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 bin patron var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN