Hazal ATEŞ: Vergi sisteminde devrim!

Giriş Tarihi: 6.2.2013
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la birlikte Cuma günü Adana'daydık… Yarışmanın konusu "dokuma kumaş" olunca keyifli bir defileyi de izleme fırsatı bulduk. Zafer Bey'le birlikte Adanalı Kültür Bakanı Ömer Çelik de programa katılanlar arasındaydı.
Henüz yirmili yaşlardaki gençlerin tasarladığı kumaşlar gözlerimizi kamaştırdı!
Denizi, ormanı, kumsalı, toprağı, çiçeği kısacağı tüm doğa kumaşlarda hayat bulmuş… Profesyonel kategoride Mine Besen, öğrenci kategorisinde de Ayşe Türker birinci oldu.
Motifleri, renkleriyle her biri marka niteliğindeki bu kumaşlarda imzası olan gençleri tebrik ediyorum.
***

Dönüş yolunda Zafer Bey'le uzun süredir tartışılan "zengine vergiyi" konuşma fırsatımız oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni vergi sistemi için Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na görev vermiş… Başbakan'ın "adil bir vergi sistemi" hazırlanmasını istediğini anlatan Çağlayan, vergide "Deli Dumrul" sistemi olmayacağının altını çiziyor.
Bir şirketin kaliteli işi kadar ödediği verginin de referansı olduğunu belirten Bakan Çağlayan, "Bugün sokaktaki bir insan, asgari ücretli ve zengin de birçok vergiyi aynı ödüyor. Bir cep telefonundan aklınıza ne geliyorsa… Herkesin kazandığı nispette vergi vermesi gerekiyor" diyor.
Yabancı yatırımcıyı ürkütecek davranışlardan uzak durulması gerektiğini anlatan Çağlayan, ekliyor; "Biz, dünyadan sürekli doğrudan yabancı sermaye yatırımcı ihtiyacı içinde olan bir ülkeyiz.
Yeni teşvik sisteminde bunu tüm dünyaya deklare ettik. Yatırımcı yüksek vergi ödenen yerlere niye gelsin, niye yatırım yapsın?
Yabancıların bize söylediği, sistem içine girmiş kayıtlı olanla, kayıtsız olan arasında haksız rekabet var."
Zafer Bey'in dediği gibi vergi konusunda asıl duyarlı olması gereken özel sektör. "Vergiyi kaçıranı otokontrol sistemi yaparak kendisi deşifre edecek!" Anlaşılan o ki!
Hükümet yeni Gelir Vergisi Yasası'nda vergi maliyetini yükseltmek yerine kaçağın önüne geçecek daha adil bir sistemi yaşama geçirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Vergi sisteminde devrim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN