Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Bekar: 2020 için Japonya bir adım önde

Giriş Tarihi: 7.2.2013
2020 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak kent, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 7 Eylül 2013 tarihinde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleştirilecek 125. IOC oturumunda seçilecek. Tokyo, Madrid ve İstanbul'un aday olduğu 2020 Olimpiyatları için yarışmanın Tokyo ve İstanbul arasında geçeceği öngörülüyor. İspanya'nın ekonomik kriz sebebiyle tercih edilme ihtimali düşük. Yani büyük oranda rakibimiz Japonya.
Geçen haftaki yazımda Japonya'nın bizden daha istekli göründüğünü yazmıştım.
Hafta içi ABD'de basılan saygın haber dergisi TIME'da 2020 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için aday olan Tokyo, İstanbul ve Madrid'in ne kadar şansı olduğunu değerlendiren bir makale yer aldı. Michigan Üniversitesi'nden spor yönetimi profesörü Stefan Szymanski'nin görüşlerini alarak hazırlanan değerlendirmeye göre 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma ihtimali en yüksek olan kent Tokyo. İstanbul ise 'sürpriz' kategorisinde. Türkiye'nin genç nüfusu, yükselen ekonomik ve uluslararası gücü, özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet olarak desteği avantajlarımız.
Ancak hepsi bu kadar.
Özellikle Ülker ve Turkcell'in toplam 5 milyon euro'luk desteği ile Doğuş Holding patronu Ferit Şahenk'in konuyu Davos'ta gündeme getirmesi iyi niyetli çalışmalar ama yeterli değil.
Japonya da boş durmuyor.
Özellikle Aralık ayında başbakanlığa atanan Şinzo Abe'nin agresif şekilde Japonya'yı ön plana çıkarmak istiyor.
Ülkesinin Fukuşima nükleer felaketiyle bozulan imajını olimpiyatları alarak düzeltmeyi ve halkına moral vermeyi istiyor.
Özellikle ünlü mimar Zaha Hadid'in projesi olan üstü açılır kapanır çatıya sahip 80 bin kişilik olimpiyat stadı göz kamaştırıyor. Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Tsunekazu Takeda'nın IOC Değerlendirme Komisyonu'nun başındaki Büyük Britanyalı Craig Reedie ile dostluğu ise biliniyor. Türkiye ise hesabını '50 oy'a göre yapıyor..Ama bugüne kadar ki en güçlü olimpiyat sahibi Çin bile o kadar oy almamıştı.
Bazı kesimler şimdiden kazandığımızı zannediyor ama gerçek öyle değil Türkiye'ye kolay kolay 2020 olimpiyatlarını vermezler… O nedenle daha çok çalışmamız lazım…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Bekar: 2020 için Japonya bir adım önde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN