Terleme sorun değil

Giriş Tarihi: 10.2.2013

Aşırı terleme nedeniyle birçok kişi sosyal hayatında zorluklar yaşarken uzmanlar basit işlemlerle bu sorundan tümüyle kurtulmanın mümkün olduğuna değiniyor

Terleme, bazı kişilerde çok ciddi sıkıntılara neden olabiliyor. Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Onur Genç, bazı durumlarda sağlıklı olmayan miktarlarda terleme gözlenebileceğini belirterek, "Buna aşırı terleme veya hiperhidrozis denir. Aşırı terleme kişinin günlük aktivitelerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını ve psikolojik durumunu olumsuz etkileyebilir" dedi.

"TOKALAŞMAKTAN KAÇIYORLAR"
Aşırı terleme sonucu kişilerin tokalaşmaktan kaçınma, sürekli ellerini kurulama ihtiyacı, kullanılan malzemenin ıslanması gibi yakınmalarda bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Genç, "Hizmet sektöründe çalışma yoğunluğunun arttığı günümüzde bu daha da ciddi bir sorun halini alıyor. Bu durum toplumda yaklaşık yüzde 1 sıklığında görülür. Genellikle ergenlik döneminde başlıyor. Hayat boyu devam edebildiği gibi 25-30 yaşlarında kendiliğinden de kaybolabiliyor. Aşırı terleme en çok ellerde, koltukaltında, ayaklarda, yüzde ve saçlı deride gözleniyor" diye konuştu.

TEDAVİSİ VAR
Aşırı terlemenin de çözümleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Genç, tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi: "Bazı ilaçlar var ancak bunların ağız kuruluğu ve kabızlık gibi birçok yan etkileri bulunuyor. Ayrıca krem-losyon gibi haricen kullanılabilecek tedavi formları da var. Ancak etkileri sınırlı ve kalıcı değil. Botoks ve iyontoforez adı verilen ter bezlerinin elektriksel akımla yok edilmesine yönelik tedaviler uygulanabilir. Kalıcı tedavi, cerrahi yöntemle endoskopik olarak uygulanan ve genellikle koltuk altından yapılan bir veya iki adet 1 santimetrelik kesi ile gerçekleştirilen yöntemdir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terleme sorun değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN