Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gaz tesisatı ihmale gelmez'

Doğalgaz zehirlenmeleri nedeniyle yaşanan ölümler dikkatleri tesisata çevirdi. Belgesi olmayan kaçak ustalara dikkat edilmesini isteyen esnaf, "Bu iş şakaya gelmez" dedi

Son günlerde kombi ve şofbenden sızan gaz nedeniyle yaşanan zehirlenmeler, tesisatçıları gündeme getirdi. Birçok kişinin doğalgaz zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan esnaf, bu tür olaylarla karşılaşmamak için ustalık belgesi olmayan ve kaçak çalışan kişilerin tercih edilmemesini istedi. Ankara Kalorifer, Sıhhi Tesisat, Doğalgaz İzolasyoncular ve Montajcılar Esnaf Odası Başkanı Murat Erturan, vatandaştan kesinlikle kaçak çalışanlara itibar etmemesini istedi. Başkent'te sayıları 5 bine yaklaşan belgesiz tesisatçı bulunduğundan yakınan Erturan, tesisat, bakım ve diğer işlemler için mutlaka gerçek ustaların tercih edilmesini istedi. Erturan, "Bu işleri bilen, eğitimini almış, ihtisas sahibi, ustalık belgesi olan kişilere iş yaptırılmalı. Maalesef özellikle ev sahipleri kiraya verdikleri evler için kaçak çalışan tesisatçıları tercih ediyor. Odamızın 2 bin 500 üyesi var. Hepsi işinin ehli. LPG ve doğalgaz evlerde bilinçli bir şekilde kullanılmalı" dedi.

Hermetik kombi ve bakım şart
Başkent'te son günlerde şiddetli lodosun etkili olduğunu, bunun da zehirlenmelere yol açabileceğini ifade eden Erturan, bacalı kombilerin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Erturan, "Yeni projelerde hermetik kombiler dışındaki projelere Başkent Doğalgaz onay vermiyor. Bu nedenle kombilerin büyük bölümü hermetik hale geldi. Bacalı kombilerini hermetiklerle değiştiren çok sayıda kişi var. Bizler de olası bir zehirlenmeye karşı hermetik kombileri ve düzenli bakımı öneriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gaz tesisatı ihmale gelmez'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN