Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu çocukların hepsi çok özel

Türkiye'de ilk tersine kaynaştırma eğitiminin uygulandığı MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda engelli ve engelsiz öğrenciler bir arada eğitim görüyor, etkinliklere katılıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2013
Bu okul ve öğrencileri çok özel… Türkiye'nin ilk tersine kaynaştırmalı eğitiminin verildiği MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulu'nda eğitim gören öğrencilerin her biri çok değerli. Çünkü serebral palsilili (Beyin felçli) öğrencilerle normal çocukların bir arada eğitim görme fırsatı elde ettiği okul, verdiği eğitim, fiziki yapısı, öğrencilere yönelik sosyal-kültürel etkinlikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

İHTİYAÇTAN DOĞDU
MEV Gökkuşağı İlköğretim Okulu 2006'da açıldı. Serebral Palsilili Çocuklar Vakfı'nın girişimleriyle hayata geçirilen okulun kuruluşu kolay olmadı. Vakıf üyeleri hem kendi çocukları hem de diğer serebral palsilililerin eğitimden mahrum kaldıklarını düşünerek, harekete geçti. Normal okullara devam edemeyen bu özel çocukların eğitimleri için vakıf üyeleri kolları sıvadı. Kağıt üzerine gündeme gelen 'okul' fikri kısa sürede projeye dönüştü. Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulan okul fikri destek gördü. Ancak bu süreçte önlerine en büyük engel 'para' takıldı. SERÇEV, hem vakıf ve derneklerin hem hayırsever kişilerin hem de farklı kurumların kapısını çaldı. Milli Eğitim Vakfı, okul inşaatını yapma kararı vererek, bu özel çocuklara en büyük desteği verdi.

KISA SÜREDE TAMAMLANDI

Temeli atılan okul, kısa sürede tamamlanarak dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıldı. Kısa sürede ünü Ankara sınırını aşan okulda çocuğunu okutmak isteyen yüzlerce kişi Türkiye'nin dört bir yanından Başkent'e tayinini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu çocukların hepsi çok özel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN