Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent'in risk haritası

Afet riski taşıyan binaları tespit eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkent'te 3 ilçede bulunan 12 mahallede yıkım kararı aldı. Karar, Bakanlar Kurulu tarafından da onaylandı

Bakanlar Kurulu, Ankara'daki riskli alanları belirledi. 3 ayrı ilçede toplam 12 mahalledeki alanlardaki yapılar tek tek yıkılacak. Bakanlar Kurulu kararına göre Mamak'ta 4, Altındağ'da 3, Çankaya'da ise 5 mahallede yıkım yapılacak. Yıkım programını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri koordineli olarak gerçekleştirecek.

EN ÇOK ÇANKAYA'DA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen binalar ağırlıklı olarak Çankaya'da bulunuyor. Çankaya'ya bağlı İlker, Metin Akkuş, Yukarı Dikmen, Namık Kemal ve Akpınar mahallelerinde yüzlerce bina yıkılacak. Namık Kemal Mahallesi'ndeki lojmanlarla, toprak kayması sonucu büyük risk oluşturan Akpınar mahallesi uzun süredir Ankaralılar'ın gündeminde. Lojman yıkımı bazı sivil toplum örgütlerinin tepkisine neden olurken Akpınar'da ise vatandaşlar bir an önce yıkımın gerçekleşmesini bekliyor.

GECEKONDULAR DA YIKILACAK
Mamak'a bağlı Araplar, Derbent, Dostlar ve Köstence mahallelerinde ağırlıklı olarak gecekondular yıkılacak. Altındağ'da Atıfbey, Hıdırlıktepe ve İsmetpaşa mahallelerinde yıkım gerçekleştirilecek. Hıdırlıktepe'de yapılacak yıkımın ardından Büyükşehir Belediyesi'nin "İnanç Müzesi" projesi için de yer açılmış olacak. Atıfbey ve İsmetpaşa mahallelerinde ise Altındağ Belediyesi'nin uyguladığı kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

YENİ BÖLGELER EKLENEBİLİR
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu'nun tarafından onaylanan kararlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin koordinasyonuyla uygulamaya konulacak. Yıkımda hangi bölgelere öncelik verileceği ise afet riskinin büyüklüğüne göre belirlenecek. Başkent'te, afet riski taşıyan alanlara başka bölgelerin de eklenebileceği öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'in risk haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN