Kadınlar şiddete karşı tek yürek

Giriş Tarihi: 15.2.2013

Kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için başlatılan "Bir milyar ayaklanıyor" kampanyasına destek verenler meydanlarda buluştu

14 Şubat Sevgililer Günü'nde, dünyada 1 milyar insanın aynı anda dans ettiği "One Billion Rising" (Bir Milyar Ayaklanıyor) etkinliğine Altındağlı kadınlar da katıldı. Altındağ Belediyesi'nin 24 mahallede hizmete açtığı Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezi'ne üye kadınlardan oluşan 24 farklı halk oyunları topluluğu, kadına yönelik şiddeti halay çekerek ve horon teperek protesto etti. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de Altındağlı kadınları yalnız bırakmayarak, heyecanlarına ortak oldu.

ERKEKLERE SAĞDUYU ÇAĞRISI

Veysel Tiryaki, Altındağlı kadınlara katılımları ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederek, tüm erkekleri de sağduyulu olmaya çağırdı. Altındağ'da hizmete açtıkları Kadınlar Eğitim ve Kültür Merkezlerine 40 bine yakın kadının devam ettiğini belirten Tiryaki, "Sevgililer Günü'nde sevginin önemine bir kez daha vurgu yaptık" dedi.

"DESTEK OLACAĞIZ"
Çankaya Belediyesi de kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için başlatılan "Bir Milyar Ayaklanıyor. Bir Milyar Kadının Dans Etmesi Devrimdir" kampanyasına destek verenleri 14 Şubat Sevgililer Günü'nde Kuğulu Park'ta buluşturdu. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, "Müzikler eşliğinde, dansla insanların birbirlerine daha sıcak ve yakın olacağını umuyorum. 1 milyar kadına gece boyunca destek olacağız" dedi.

SOKAKTA HALAY ÇEKTİLER
"Bir Milyar Ayaklanıyor" etkinliği için Hamamönü meydanında toplanan yüzlerce kadın, kadına yönelik şiddeti yöresel kıyafetler içinde el ele, omuz omuza halaylar çekerek protesto etti. Yüzlerce kadın, ellerinde "Kadına uzanan eller kırılsın, Yüreğinle sev, 'Kocam değil mi döver de sever de' deme, Kendine sahip çık" gibi döviz ve pankartlarle yürüdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar şiddete karşı tek yürek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN