Şeyh Bedrettin perdede

Nazım Hikmet'in "Şeyh Bedrettin Destanı", Ankara Deneme Sahnesi tarafından farklı dil ve üslupla 18 Şubat'ta ilk kez izleyiciyle buluşacak

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Ankara Deneme Sahnesi, şair Nazım Hikmet Ran'ın değişik topluluk ve tiyatrolar tarafından önceki yıllarda birçok kez tiyatro sahnelerine taşınan "Şeyh Bedrettin Destanı"nı, farklı bir dil ve üslupla yeniden yorumladı. 18 Şubat'ta Ankara Halk Tiyatrosu sahnesinde ilk kez seyirciyle buluşacak oyunun yönetmeni Nurhan Karadağ, "Ulusal ve uluslararası alanda öz ve biçim açılarından seyirciyi etkileyecek Nazım Hikmet'in kaleme aldığı eseri sunuyoruz" dedi.

FARKLI BİR SAHNELEME

Oyunun bir anma ve tören ağırlığında sahnelendiğini ifade eden Karadağ, bu sahneleme biçiminin Kerbela'yı, taziyeyi, Mevlana'yı, Hacı Bektaş Veli'yi anma törenlerini anımsattığını kaydetti. Karadağ, "Bu törenlerin katılma ve duygu yoğunluğunu, trans etkinliğini, düşünme ve tartışma ortamına taşıyabilmek için göstermeci tiyatronun, oyun, oyun çıkarma, oyun tadı gibi özelliklerini dengeli bir biçimde buluşturarak duygu ve düşünceyi derinliğine etkin kıldık" diye konuştu.

ANADOLU HÜMANİZMASI
Şeyh Bedrettin Destanı'nı sahnelemekteki amaçlarının Selçuklu ve Osmanlı Devletleri içinde 15. yüzyılda yaşanan Bedrettin'in bu eylemini, Nazım'ın diliyle yorumlamak, güzel insana ve barışa ulaşmak adına, Anadolu Hümanizması'nı, yarının insanına, toplumuna kazandırmak olduğunu söyleyen Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerçekten de 'güzel insan'a ulaşabilmek için dostluk, sevgi ve barış adına bütün kapılar açılabilmeli, ön yargılar kırılabilmeli. Bu düşünceyi seyirci ile etkin ve derinliğine paylaşabilmek için hem açık biçimin, göstermeci tiyatronun uzak açısını, hem de ritüelin içten katılma, birlikte olma özelliklerini iç içe değerlendirdik."

OYUNUN KADROSU
Nazım Hikmet Ran'ın yazdığı ve Nurhan Karadağ'ın yönettiği oyunun müzikleri Nedim Yıldız'a, koreografisi Özgür Adam İnanç ve Ziver Armağan Açıl'a ait. Oyunda Umut Karadağ, Hüseyin Baylan, Arzu Yolgösteren, Ulaş Karadağ, Taşkın Ermişoğlu, Özlem Gür, Murat Tangal, Gündüz Turan, Hanife Birben, Yasin Öksüz, Berk Lişesivdin, Filiz Can, Sevgi Yavuz, Özgül Yıldızel, Seza Toraman, Güher Yörük, Başak Polat, Hatice Erdoğan, Zelal Doğan, Fulya Akyol, Bülent Bektaş, İbrahim Kayım, Beste Üstün ve Sema Nisan Yazgülü Ter rol alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeyh Bedrettin perdede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN