10 kilometre yürüdü 23 kiloya veda etti

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de obezitenin pençesine düşen vekillerden biri… 97 kiloya çıkınca durumun ciddiyetini anlayan vekil, her gün 10 kilometre yürüyerek zayıfladı

Giriş Tarihi: 16.2.2013
Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, stresli yaşam ve yoğun iş temposu nedeniyle obezite şikayetleri artıyor. Obezite riskiyle karşı karşıya kalan kişilerden biri de Türk Eczacılar Birliği eski Genel Sekreteri ve CHP Manisa Milletvekili eczacı Özgür Özel… Özel, fazla kiloları nedeniyle sorun yaşayan siyasetçilerden biri.

"EKMEĞİ ÇOK YERDİM"
Obezitenin sinsi bir hastalık olduğunu belirten Özel, "İnsanlar, farkına varana kadar iş işten geçiyor. Ben de çok geç farkına vardım. Beni tanıyanlar eskiden zayıf, esmer, uzun boylu diye tarif ediyordu. Ben de kendimi zayıf sanıyordum" dedi. Yatılı okulda okuduğunu anımsatan Özel, "Burada edindiğim yeme alışkanlığı kilo almama neden oldu. Her yemeğin yanında pilav tüketiyordum ve bol ekmek yiyordum" diye konuştu.

"YAŞ İLERLEDİKÇE ÇOK ZOR"
Bu alışkanlıklara rağmen gençken kilo almadığını ancak yaş ilerledikçe formda kalmanın zor olduğunu anladığını ifade eden Özgür Özel, şöyle konuştu: "Üniversiteden mezun olduğumda 64 kiloydum. 5 yıl sonra 74 kiloya, sonra 84'e ulaştım. Sonraki 5 yıl içinde de 94 kilo oldum. Bir gün tartıya çıktım. Kendimi 97 kilo olarak buldum. Bu kadar kiloyu nasıl aldığımı fark etmedim bile. O gün obez olduğumu kabullendim ve mücadeleye başladım"

Şu an diyet ve spor yapıyor
3 ay içinde 80, daha sonraki üç ay içinde 74 kiloya düşen Özel, vekil olduktan sonra verdiği kiloları yeniden aldığını açıkladı. Özel,"Meclis'e geldikten sonra çok farklı bir yaşamım oldu. Sağlıklı zayıflamak için akşam yememek önemli. Oysa biz milletvekillerinin yaşantısı buna hiç müsait değil. Akşam 7'den sonra yemek yememek gerekirken, biz bazen kahvaltımızı akşam 7'den sonra yapıyoruz. Spora da vakit olmuyor. 1 yılda verdiğim kilonun yarısını yeniden alıp, 86'ya ulaşınca tekrar spor ve diyete başladım" diye konuştu.

'Obez olduğumu kabullendim'
Yaşadığı bu sürecin ardından diyet yapmaya başlayan Özel, ilk olarak besinlerin kalori değerlerini öğrendiğini açıkladı. Özel, "Ara öğünün önemli olduğunu, hatta hiç aç kalmayarak zayıflanabileceğini öğrendim. Üç ay boyunca sıkı diyet yaptım. 10 kilometre yürüdüm" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 kilometre yürüdü 23 kiloya veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN